
Wystawa „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”Podróż w czasieW zabytkowych pomieszczeniach na parterze i pierwszym piętrze Dużego Pałacu oraz w pałacowej piwnicy poznają Państwo dawną kulturę i życie...

Podróż po morzu historii i potop pozytywnych wrażeń. Niezwykła instalacja artystyczna i wystawa religijna w jednym. Arka Noego robi wrażenie już z daleka - rzadko widuje się rekonstrukcje o takiej skali. Wewnątrz ogromnej, drewnianej niby-łodzi można podziwiać mnóstwo interesujących i wartościowych eksponatów. Autorem-budowniczym Arki Noego w Pławnej jest miejscowy artysta Dariusz Miliński.

Wystawa BRICK CITY to największa w regionie interaktywna ekspozycja modeli i makiet zbudowanych z klocków LEGO®. Do misternie przygotowanych makiet utrzymanych w bajkowym klimacie wykorzystano tysi...

Rodzinna placówka lokalnych artystów. Gwoździem wystawy są zdjęcia Jana Korpala, członka szwajcarskiej Federation Internationale de l'art Photographique, wyjątkowo skutecznego w przekazywaniu piękna sudeckich krajobrazów. W galerii można podziwiać także prace fotograficzne Janiny Korpal oraz rzeźby, które wyszły spod dłuta Krzysztofa Korpala.

Prywatna ekspozycja rzeźbiarza ze Szklarskiej Poręby, Marka Parceja. Artysta zorganizował stałą wystawę plenerową w swoim własnym ogrodzie. Najlepiej odwiedzić ją przy okazji, np. wycieczki w okolice Złotego Widoku. Parcej tworzy własne wyobrażenia na temat powszechnie rozpoznawalnych dzieł sztuki i abstrakcyjne figury. Jego “Koziołki” zdobią skały “Marianki”.

Mini-muzeum poświęcone poecie i malarzowi, urządzone w jego dawnym domu w Szklarskiej Porębie. Można w nim oglądać niektóre dzieła, pracownię i osobiste pamiątki Wlastimila Hofmana. Żył i tworzył tutaj przez ponad 20 lat. Doceniany w kraju i za granicą, malował głównie wizerunki ludzi i piękne krajobrazy. Zwiedzanie niemal wyłącznie po telefonicznym umówieniu.

Pomysłowa placówka Nadleśnictwa Świeradów, przekazująca wiele interesujących rzeczy o regionalne jprzyrodzie. W ogrodzie, przeciętym przez edukacyjno-zabawową ścieżkę, powstała enklawa izerskiego torfowiska. Postawiono również przysłupową Chatę Drwala, prezentującą pokrótce pracę leśników kiedyś i dziś. Do rozmaitych obserwacji służy Wirtualne Laboratorium.

Sentymentalna podróż do świata jednej z kultowych, polskich komedii wszech czasów. W Lubomierzu i okolicach powstało sporo ujęć do trylogii “Samych Swoich”. Można tu obejrzeć wiele pamiątek związanych z produkcją oraz filmowych rekwizytów, w tym słynny płot czy karabin, któremu “zamek wylata”. Muzeum Kargula i Pawlaka mieści się w zabytkowej kamienicy z XVI w.

Botaniczny raj u stóp Karkonoszy. Pozwala dokładnie zapoznać się z wyjątkową szatą roślinną górskiego regionu. Wiele spośród prezentowanych i hodowanych gatunków występuje niezwykle rzadko. Miłym urozmaiceniem dla zajęć edukacyjnych w Żywym Banku Genów są altanka z grillem czy plac zabaw dla dzieci. Placówką zarządza Karkonoski Park Narodowy.

Wizyta w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej dokładnie przybliży karkonoskie zwierzęta, rośliny i geologię gór. Biorąc pod uwagę ilość i wartość zgromadzonej wiedzy - osoby ciekawe świata powinny tu wstąpić jeszcze przed wybraniem się w góry. Najciekawiej prezentuje się ekspozycja “Wirtualne Karkonosze”, ale nie brakuje tu tradycyjnych form edukacji.

Bogaty zbiór urządzeń wykorzystywanych w przeszłości przez producentów i odbiorców energii elektrycznej zapewni solidną dawkę wiedzy. Siłownia wodna, w której mieści się muzeum, jest również interesującym zabytkiem. Muzeum Energetyki to ponad 600 eksponatów, spośród których najstarsze pamiętają jeszcze końcówkę XIX stulecia.

Jedna z dawnych kopalni uranu pod Kowarami, eksploatowana w latach ‘50 XX w. Polski uran miał być wykorzystany do budowy radzieckiej bomby atomowej (w kopalni jest jej replika), choć zamknięcie wydobycia nie zamknęło historii Podgórza. W latach ‘70 i ‘80 działało tutaj lecznicze Inhalatorium Radonowe. Tutejsi przewodnicy mają w zanadrzu więcej ciekawostek.

Manufaktura kontynuująca - z powodzeniem! - wielowiekowe tradycje wytwarzania szkła w mieście. W Leśnej Hucie powstają zarówno przedmioty praktyczne, jak i kunsztowne ozdoby. Turyści mają szansę nie tylko przyjrzeć się pracy rzemieślników, ale również wziąć czynny udział w tematycznych warsztatach. Przy zakładzie mieści się Zaułek Szklarzy, poświęcony zasłużonym hutnikom.

Od 1890 roku posiadłość znanych i zasłużenie docenianych pisarzy. Hauptmannowie prowadzili tu ożywione spotkania i dyskusje z innymi ludźmi sztuki. Po śmierci literatów budynek zachował artystyczny klimat. Zgromadzono tu cały szereg dzieł i pamiątek, nie tylko po dawnych właścicielach. W 2011 r. otworzono dla zwiedzających ciekawy, wielotematyczny Park Ducha Gór.

Szklarska Poręba nie bez powodu nazywana jest mineralogiczną stolicą Polski. Miejscowe muzeum posiada szczególnie bogatą kolekcję wszelkich rodzajów i odmian kamieni: szlachetnych klejnotów, półszlachetnych minerałów czy paleontologicznych skarbów, zebranych niemal z całej Ziemi. Ba, w ekspozycji znajduje się nawet gwiazdka z nieba, czyli fragment meteorytu.

Zachwycający zbiór kryształów, minerałów, kamieni szlachetnych i innych bogactw, które skrywa w sobie Matka Ziemia. Eksponaty wszelkich rozmiarów, kolorów i wartości pochodzą z różnych zakątków świata, m.in. Pakistanu czy Kenii. Wystawa JUNA w Karpaczu tymczasowo zastępuje muzeum w Szklarskiej Porębie, którego budynek niemal doszczętnie spłonął w marcu 2015 roku.

Zachwycający zbiór minerałów i kamieni szlachetnych z najróżniejszych stron Polski i świata. Siedzibą "Juny" była zabytkowa Karczma Głodowa. W jej podziemiach znajdował się też oryginalny piec chlebowy. W wyniku pożaru w marcu 2015 r. muzeum uległo zniszczeniu, a ocalałą część kolekcji, przeniesiono do Karpacza. Ponowne otwarcie zaplanowano na jesień 2018.

Siedziba Sudeckiego Bractwa Walońskiego, muzeum kamieni szlachetnych, minerałów i innych skarbów ziemi oraz placówka przypominająca o fantastycznych tradycjach regionu. Walończycy wprawdzie nie mogą się równać medialnością z Templariuszami, jednak ich obrzędy, związane z nimi opowieści, ich wiedza i umiejętności zachwycą wielu miłośników tajemniczych historii.

Tajemnice Matki Natury jak na dłoni. Jeleniogórskie Muzeum Przyrodnicze bierze swój początek w XVII-wiecznej kolekcji hrabiego Schaffgotscha. Od tego czasu zbiory rozrosły się do ponad 50 tys. preparatów, skamieniałości, skór, odlewów, książek, minerałów i wielu innych obiektów. W placówce funkcjonuje kilkanaście wystaw stałych, nie tylko na tematy przyrodnicze.

Instytucja założona na początku XX stulecia przez Towarzystwo Karkonoskie, o ogromnych walorach dydaktycznych. Główny oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze wyróżnia się wiernie zrekonstruowaną wiejską chałupą z przełomu XVIII i XIX w. oraz ogromnymi, liczącymi ponad 7 tys. eksponatów zbiorami artystycznego szkła. Do tego dochodzą rozmaite wystawy czasowe.

W Kowarach niedaleko Karpacza, w zabytkowym budynku, mieści się cokolwiek nietypowe muzeum. Wizyta w placówce pozwoli całkiem dobrze zapoznać się ze sprawdzonymi przez wieki metodami zadawania śmierci i bólu. W końcu kaci specjalizowali się również w wyciąganiu informacji i zeznań. Na szczęście zgromadzonych narzędzi nikt już nie poczuje na własnej skórze.

Intrygujące miejsce, w którym każdy może z bardzo bliska zobaczyć, jak wygląda proces wytwarzania, formowania i ozdabiania szkła. Kryształowe cudeńka potrafią upiększyć wiele miejsc. Wrażeniom estetycznym, w trakcie zwiedzania towarzyszą walory edukacyjne. Ten, kto odmawia hutnikom miana artystów, zapewne zmieni zdanie po wizycie w piechowickiej “Julii”.

W Jagniątkowie działa muzeum, które starannie pielęgnuje pamięć o laureacie literackiej nagrody Nobla z 1912r., który znaczną część swojego życia spędził pod Karkonoszami. Wystawa składa się m.in. z pamiątek, opracowań, artykułów i fragmentów filmowych, poświęconych G.Hauptmannowi i jego twórczości. Oprócz tego, placówka pełni rolę konferencyjno-naukową.

Zlokalizowany przy drodze z Jeleniej Góry do Karpacza Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego, będący oddziałem Muzeum Karkonoskiego stanowi największą tego typu ekspozycję na Dolnym Śląsku. Miłośnicy militariów mogą podziwiać tu m.in. śmigłowce, czołgi, artylerię, sprzęt rozpoznania i wiele innych przykładów wojskowej myśli, używanych podczas II WŚ i w latach 1945-70.

Prawdziwy raj dla dzieci - dwa piętra ekspozycji i 9 sal tematycznych. Wśród konstrukcji znajdziemy zarówno zwyczajne, pudełkowe zestawy dostępne do kupienia w sklepie, interaktywne makiety, jak i w pełni autorskie budowle. Co najlepsze, częścią z nich można się samemu pobawić, np. uruchomić pociąg, posterować maszyną budowlaną czy wprawić w ruch elementy makiet.

Multimedialne Muzeum Karkonoszy - muzeum jakiego jeszcze nie było....a co byście powiedzieli, gdyby muzeum nie było nudne, gdyby nawet 4-latki zapamiętywały ciekawe informacje. Co byście powie...