Muzeum Kargula i Pawlaka

Kto lubi klasyczne, a właściwie to kultowe polskie komedie, wyjdzie stąd z bardzo szerokim uśmiechem na ustach. Zwłaszcza, że sporo ujęć do “Samych swoich” i kolejnych odsłon trylogii Sylwester Chęciński kręcił właśnie w Lubomierzu i najbliższych okolicach.

Podstawowym atutem lubomierskiego Muzeum Kargula i Pawlaka są autentyczne rekwizyty, które “wystąpiły” w lubianych komediach. Są wśród nich m.in. kawałek “płota”, do którego podchodzili wykłócający się bohaterowie, karabin co mu “zamek wylata”, obraz św. Antoniego z targowiska czy granat do świątecznego ubrania. Można też obejrzeć wystawę zdjęć z planu, filmowych kadrów i wiele wartościowych eksponatów, takich jak szpula z taśmą na prapremierę filmu w 1967 r. czy umowa z Józefem Jakubowskim, dublerem odtwórcy roli Kargula - Władysława Hańczy.

Muzeum mieści się w zabytkowej, XVI-wiecznej kamienicy, gdzie niegdyś swoją siedzibę miał lokalny Cech Płócienników. Placówkę prowadzi Ośrodek Kultury i Sportu w Lubomierzu, a w jego działalność bardzo aktywnie włącza się miejscowe Stowarzyszenie Miłośników Filmów Komediowych “Sami Swoi”.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 15.05.2019 08:56

Uwielbiam serial Sami Swoi więc to muzeum to dla mnie strzał w 10! Polecam każdemu kto jest fanem Kargula i Pawlaka i nie tylko.

Dodaj komentarz