Izery Trzech Żywiołów
- Szklarska Poręba
- Atrakcje
- Izery Trzech Żywiołów

- Adres 11 Listopada 1
59-850 Świeradów-Zdrój - Telefon+48 757 816 333
- Telefon+48 607 840 831
- E-mailswieradow@wroclaw.lasy.gov.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Niezwykły projekt Nadleśnictwa Świeradów, które przy swojej miejskiej siedzibie urządziło oryginalną, ogólnodostępne centrum edukacji. Dzięki niemu można dowiedzieć się mnóstwa interesujących rzeczy o izerskiej florze i faunie, bez wychodzenia w góry.
Izery Trzech Żywiołów mają tę zasadniczą przewagę nad wyprawą do rezerwatu, że tutaj właściwie wszystko można zobaczyć z bardzo bliska i dotknąć, nie naruszając przy tym żadnych restrykcji obszarów przyrody ściśle chronionej. Mowa tu przede wszystkim o izerskich torfowiskach, które są wyjątkowo cennym unikatem. W ogrodzie nadleśnictwa pieczołowicie odtworzono spory fragment takiego bagienka, pełnego wartościowych gatunków roślin.
Aby zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, całość nawadniana jest głównie wprowadzoną do zamkniętego obiegu deszczówką. Obecność zwierząt zapewniają… dźwięki nadawane z udających kamienie głośników. Wzdłuż ścieżki - przyjaznej osobom poruszającym się na wózkach - umieszczono kilka stanowisk, sprawnie łączących naukę z przyjemną zabawą.
Drugim istotnym punktem placówki jest Chata Drwala, wybudowana na wzór charakterystycznych dla dawnego Świeradowa domów przysłupowych. W stylowych wnętrzach wystawiono m.in. zabytkowe i współczesne sprzęty, wykorzystywane przez leśników do pracy.
Spore wrażenie na zwiedzających wywiera Wirtualne Laboratorium, w którym dzięki wszelkim multimediom można poszerzyć wiedzę. Na szczególną uwagę zasługują tutaj dwa systemy: obserwacji pogody i mikroklimatu w górach oraz teleskopów, skierowanych na niebo zarówno w nocy, jak i w słonecznym świetle dnia. Obraz z nich można wyświetlić na dużym ekranie, co ma pozwolić osobom niedowidzącym zobaczyć gwiazdy i planety.
Pomysłowa placówka Nadleśnictwa Świeradów, przekazująca wiele interesujących rzeczy o regionalne jprzyrodzie. W ogrodzie, przeciętym przez edukacyjno-zabawową ścieżkę, powstała enklawa izerskiego torfowiska. Postawiono również przysłupową Chatę Drwala, prezentującą pokrótce pracę leśników kiedyś i dziś. Do rozmaitych obserwacji służy Wirtualne Laboratorium.
Opinie