Wystawa Skarby Ziemi JUNA

Wystawa Skarby Ziemi JUNA w Karpaczu to miejsce, które przenosi zwiedzających do barwnego świata kamieni szlachetnych. Bogata ekspozycja obejmuje zbiory własne założycieli wystawy oraz minerały zebrane na podstawie współpracy z polskimi kolekcjonerami. Obejrzeć tu można przepiękne i imponujących kształtów i rozmiarów okazy kolorowych ametystów, kwarców dymnych, fluorytów, chryzoprazów, agatów, kryształów górskich, lapisów lazuli z Pakistanu, jaspisów z Madagaskaru, kwarców z Maroka, a także malachitów z Kenii.

Wystawę stworzyła w lipcu 2015 roku rodzinna firma, założona przez Juliusza Naumowicza (Wielkiego Mistrza Walońskiego), od 1989 roku działająca aktywnie w branży mineralogicznej i nawiązująca do średniowiecznej tradycji walońskiej. Od 1995 roku, rodzina Naumowiczów prowadziła Muzeum Ziemi JUNA, w zabytkowym budynku Karczmy Głodowej w Szklarskiej Porębie, gdzie prezentowano bogatą kolekcję minerałów z Polski i ze świata, zdobytą przez członków Bractwa Walońskiego. Niestety, w marcu 2015 roku, w budynku wybuchł pożar, który znacznie zniszczył Muzeum i jego zbiory. Obecnie budynek jest w trakcie mozolnej odbudowy.

Szczęśliwie, dzięki wsparciu wielu osób, 12 lipca 2015 r., otworzono w Karpaczu, w podziemiach Restauracji Dwór Liczyrzepy, przy ulicy Obrońców Pokoju, Wystawę Skarby Ziemi JUNA, w dużym stopniu opartą na ekspozycji Muzeum Ziemi JUNA oraz na prywatnych zbiorach kolekcjonerskich. WSTĘP WOLNY.

Na terenie placówki organizowane są również ciekawe warsztaty z minerałami. Wśród proponowanych atrakcji znajdują się płukanie złota oraz preparacja minerałów - czyli wydobywanie pięknych kamieni z przygotowanych zawczasu skałek i skamielin.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 4.06.2019 11:35

Polecam Muzeum Ziemi JUNA każdemu, i dużym i małym. Fantastyczne miejsce, można się duuuużo dowiedzieć.

Dodaj komentarz