Muzeum Energetyki
- Szklarska Poręba
- Atrakcje
- Muzeum Energetyki

- Adres Jeleniogórska 2
58-580 Jelenia Góra - Telefon+48 757 526 338
- Telefon+48 757 530 200
- E-mail sepjg@op.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Jeśli kogoś elektryzują tematy związane z energią - zwłaszcza metodami jej produkcji, mierzenia parametrów, przetwarzania, przesyłania i odbierania - nie mógł raczej trafić pod lepszy adres.
Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie to ponad 600 eksponatów, spośród których najstarsze pamiętają jeszcze końcówkę XIX stulecia. I żeby było ciekawiej - wiele z nich nadal działa bez zarzutu.Transformatory, izolatory liniowe i stacyjne, liczniki, prądnice, przekładniki napięciowe i prądowe wysokiego oraz niskiego napięcia, książki i czasopisma tematyczne… Kolekcja może imponować.
Do najważniejszych przedmiotów z pewnością należą agregat prądotwórczy z 1912r., mundur inżyniera energetyka I stopnia oraz adresograf, którego używano do drukowania rachunków za prąd w 1925r.
Muzeum Energetyki mieści się w starej elektrowni wodnej, wybudowanej w 1900 roku na potrzeby fabryki tektury i papy Otto Opitza. Po 35 latach siłownia w Szklarskiej Porębie (niem. Schreiberhau) - zaczęła pracować na potrzeby ogólnokrajowej sieci. Dwie turbiny wodne konstrukcji Jamesa Francisa (o łącznej mocy 0,156 MW) zamontowane w 1922 r. pracują do dzisiaj, co turyści mogą obserwować ze specjalnego balkonu widokowego wybudowanego w 1995 r. Doskonale widać z niego również halę maszyn.
Wstęp do Muzeum Energetyki jest bezpłatny, jednak w dość ograniczonym zakresie. Turyści indywidualni mogą je zwiedzać tylko w wakacyjne soboty (tj. od końca czerwca do ostatnich dni września) od 10:00 do 15:00. Natomiast grupy zorganizowane są przyjmowane przez okrągły rok - oczywiście tylko po wcześniejszym umówieniu się i zarezerwowaniu uzgodnionego terminu.
Placówkę prowadzi jeleniogórski oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich, a utworzono ją w 1975r. z inicjatywy inż. Ludwika Szczepaniaka, który przez długie lata był w muzeum głównym kustoszem.
Bogaty zbiór urządzeń wykorzystywanych w przeszłości przez producentów i odbiorców energii elektrycznej zapewni solidną dawkę wiedzy. Siłownia wodna, w której mieści się muzeum, jest również interesującym zabytkiem. Muzeum Energetyki to ponad 600 eksponatów, spośród których najstarsze pamiętają jeszcze końcówkę XIX stulecia.
Linki do stron poruszających temat Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie.
Opinie