Muzeum Przyrodnicze
- Szklarska Poręba
- Atrakcje
- Muzeum Przyrodnicze
- Adres Cieplicka 11A
58-560 Jelenia Góra - Telefon+48 757 551 506
- E-mailsekretariat@muzeum-cieplice.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki. W Jeleniej Górze, w części dawnego pocysterskiego klasztoru mieści się obecna siedziba Muzeum Przyrodniczego z dziesiątkami tysięcy eksponatów. Dzięki wystawom stałym („Barwny świat ptaków” oraz „Motyle Karkonoszy i świata”) i czasowym zwiedzający mogą z bardzo bliska przyjrzeć się jak wyglądają rośliny, zwierzęta i minerały nieosiągalne na co dzień. We wrześniu muzeum organizuje coroczną wystawę świeżych grzybów. Natomiast w październiku zaprasza na Karkonoską Wystawę i Giełdę Minerałów, Skał i Skamieniałości. Raz w miesiącu organizowane są bogato ilustrowane prelekcje przyrodnicze.
W zbiorach znajdują się m.in. przekroje drzew, gipsowe odlewy grzybów, zielniki i suszki, skały, minerały i skamieniałości, rogi i poroża, jaja ptasie, owady, skórki oraz preparaty wielu gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Nie brakuje też książek, czasopism oraz materiałów multimedialnych. Łącznie muzeum dysponuje ponad 50 tys. obiektów - w tym zabytkowych, pochodzących z XVII wieku.
Znakomita większość zbiorów przyrodniczych to eksponaty i preparaty pochodzące z dawnej kolekcji rodu Schaffgotschów. Początkiem była biblioteka, którą założył hrabia Johann Anton Schaffgotsch (1675-1742) i umieścił w pałacu w Sobieszowie. Arystokrata zbierał nie tylko książki i dokumenty lecz także wszelkiego rodzaju pamiątki. Stworzył tam też tzw. gabinet osobliwości, gdzie umieszczał preparaty zwierząt i inne przyrodnicze obiekty. Hrabia pragnął nimi zadziwić gości i pokazać swoje szerokie zainteresowania.
Muzeum Przyrodnicze prowadzi własną pracownię konserwatorsko-preparatorską, kontynuując tym samym kilkusetletnie cieplickie tradycje. Kieruje nią Tomasz Sokołowski, który na Mistrzostwach Świata w Preparowaniu w Salzburgu w 2008r. zdobył dwa wyróżnienia. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i umiejętnościom preparatorów, Muzeum Przyrodnicze może poszczycić się najlepszą opieką konserwatorską zbiorów, ich właściwym wykorzystaniem na ekspozycjach, a przede wszystkim wykonaniem rzadko spotykanych, cennych preparatów, m.in. słonia indyjskiego, jelenia, byka, tygrysa oraz pytona.
Muzeum jest czynne od maja do września od 9.00 do 17.00 a od października do kwietnia od 9.00 do 16.00.
Kasa i sklepik muzealny czynny w godzinach otwarcia Muzeum (oprócz sobót),ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem Muzeum. Płatność tylko gotówką.
Bilet wstępu:
normalny: 20 zł,
ulgowy (dzieci/seniorzy): 13 zł
Bilet grupowy:
- normalny: 16zł,
- ulgowy (dzieci/seniorzy): 11 zł
Karta Dużej Rodziny:
- bilet KDR normalny: 13 zł,
- bilet KDR ulgowy: 9 zł
Bilet wstępu – WARSZTATY: 17 zł
Bilet wstępu – Zwiedzanie nocne dla grup od 10 do 15 osób: 30 zł
Bilety ulgowe sprzedawane są po okazaniu legitymacji: uczniowie i studenci; emeryci i renciści; niepełnosprawni i ich opiekunowie; posiadacze Karty Dużej Rodziny.
Wstęp bezpłatny przysługuje: dzieciom do lat 4, kombatantom wojennym, muzealnikom.
Tajemnice Matki Natury jak na dłoni. Jeleniogórskie Muzeum Przyrodnicze bierze swój początek w XVII-wiecznej kolekcji hrabiego Schaffgotscha. Od tego czasu zbiory rozrosły się do ponad 50 tys. preparatów, skamieniałości, skór, odlewów, książek, minerałów i wielu innych obiektów. W placówce funkcjonuje kilkanaście wystaw stałych, nie tylko na tematy przyrodnicze.
Opinie