Arka Noego w Pławnej

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jeśli Najwyższy w swojej nieskończonej mądrości postanowi zesłać na ziemię kolejny Potop - to akurat nowego Noego z wielką arką nie będzie musiał specjalnie poszukiwać. Dariusz Miliński, niezwykle kreatywny artysta z Pławnej Dolnej całkiem niedaleko Świeradowa-Zdroju, zbudował monumentalną, biblijną instalację. A przy okazji muzeum sztuki sakralnej z wieloma cennymi artefaktami i relikwiami.

Arka Noego w Pławnej z iście nabożnym podejściem do tematu odwzorowuje wizerunek ogromnej łodzi, znany z rozmaitych obrazów i ilustracji religijnego przekazu. Wystarczy rzut oka na same wymiary drewnianej konstrukcji - 40 metrów długości, 15 szerokości i 10 wysokości. Dzięki temu arkę, zbudowaną z dwóch kilkusetletnich stodół oraz kilkuset drzew (na fundamencie z tony głazów i mnóstwa kolorowych kamyczków) doskonale widać z bardzo daleka.

Skoro jest arka, muszą być też zwierzęta. Większość pasażerów Noego to efektowne rzeźby w naturalnej skali, ale są też żywe stworzenia: m.in. króliki, osły, lamy czy strusie. Drugim filarem pławneńskiej Arki Noego są szeroko pojmowane dewocjonalia. Od prawdziwych relikwii świętych, przez stare księgi, zapiski czy pieczołowicie gromadzone przedmioty obrzędowe i religijnego kultu, aż po sztukę sakralną: obrazy, rzeźby etc. Jak twierdzi sam autor - arka to podróż po morzu historii i potop pozytywnych wrażeń.

Arka Noego i Relikwie Świętych w Pławnej nie ma stałych godzin otwarcia - najczęściej jest to okres wakacyjny, weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy. Przed wyjazdem najlepiej skontaktować się telefonicznie z gospodarzem i upewnić się co do dostępności wystawy. A będąc już na miejscu, warto odwiedzić również Zamek Śląskich Legend, Gród Rycerski, autorską galerię Dariusza Milińskiego oraz Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych.

Wstęp do Arki Noego jest biletowany.

Mini przewodnik

Podróż po morzu historii i potop pozytywnych wrażeń. Niezwykła instalacja artystyczna i wystawa religijna w jednym. Arka Noego robi wrażenie już z daleka - rzadko widuje się rekonstrukcje o takiej skali. Wewnątrz ogromnej, drewnianej niby-łodzi można podziwiać mnóstwo interesujących i wartościowych eksponatów. Autorem-budowniczym Arki Noego w Pławnej jest miejscowy artysta Dariusz Miliński.

Galeria

Opinie

Anonim
22.02.2024 14:16

Anonim
1.10.2023 18:46

Anonim
31.05.2023 12:50

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
9.05.2019 08:36

Bardzo ciekawe miejsce ta Pławna, oprócz Arki pana Milińskiego znajdzie się jeszcze kilka atrakcji :)

Dodaj komentarz
Lokalizacja