Kopalnia Podgórze
- Szklarska Poręba
- Atrakcje
- Kopalnia Podgórze
- Adres Podgórze
58-530 Kowary - Telefon+48 538 715 100
- Telefon+48 780 161 191
- E-mailkopalniapodgorze@gmail.com
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Kopalnia Podgórze w Kowarach jest największą kopalnią uranu na terenie Kowar oraz drugą co do wielkości wydobycia rudy uranu w Polsce. Wyrobiska Kopalni powstały w latach 50-tych XX wieku, natomiast eksploatacja trwała aż do 1958 roku.
Zwiedzając Kopalnię Podgórze, poznają Państwo pasjonującą historię kowarskiego górnictwa, sięgającą początków XII w, specyfikę pracy górników, techniki eksploatacji podziemnych złóż uranu oraz tajną działalność Zakładów Przemysłowych R-1. Podziemia to miejsce, w którym historia, nauka oraz ciekawostki z dawnych lat pozwolą Państwu przeniknąć do skrzętnie skrywanej historii PRL-u. Zasięgnięto tu do tradycji, faktów z przeszłości i opowieści naszych dziadków.
Kopalnia oferuje trzy rodzaje tras:
1. Trasa Turystyczna - Podziemna trasa turystyczna w pierwszym etapie uruchomienia liczy około 1600 metrów. Można zwiedzać z dziećmi – bez ograniczeń wiekowych, z psami i innymi zwierzętami.
2. Trasa ekstremalna - Po zwiedzeniu Trasy Turystycznej, grupa udaje się na wyższy poziom Kopalni – do sztolni nr 19 na zwiedzanie trasy ekstremalnej. Jest to surowa, oczyszczona trasa pozwalająca na poznanie specyfiki pracy pod ziemią. Taka forma zwiedzania pozwala naszym gościom odkryć tajemnicze zakamarki Kopalni Podgórze. Zwiedzanie trasy ekstremalnej wymaga wcześniejszej rezerwacji. Jest dostępne od 16 roku życia.
3. Trasa nurkowa - Trasa Nurkowa obejmuje ponad 20 km zalanych wyrobisk „Kopalni Podgórze”. Wejście do nurkowiska dostępne jest z poziomu trasy turystycznej, a umożliwia to nieczynny szyb górniczy o głębokości 244 m – obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.
Jedna z dawnych kopalni uranu pod Kowarami, eksploatowana w latach ‘50 XX w. Polski uran miał być wykorzystany do budowy radzieckiej bomby atomowej (w kopalni jest jej replika),choć zamknięcie wydobycia nie zamknęło historii Podgórza. W latach ‘70 i ‘80 działało tutaj lecznicze Inhalatorium Radonowe. Tutejsi przewodnicy mają w zanadrzu więcej ciekawostek.
Opinie
Anonim
Dodaj opinię
Anonim
17.05.2019 08:46Odpowiedz
Dodaj komentarz
Lokalizacja