Muzeum Ziemi Juna

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Muzeum Ziemi Juna i Karczma Głodowa znajdują się przy ulicy Jeleniogórskiej na drodze z Jeleniej Góry, w dawnej strażnicy powstałej przy Drodze Głodu prowadzącej z Piechowic przez Szklarską Porębę do Harrachova. Podziwiać można tam było bogatą kolekcję kamieni szlachetnych i ozdobnych, ekspozycję poświęconą ziemi, a także zaopatrzyć się w interesujące pamiątki.

W roku 2010 wystawa w Muzeum przeszła gruntowną reorganizację. Wydzielono sale o tematyce Minerały Polski oraz Minerały Świata. Dawna karczma rozszerzyła swą działalność o wystawę Przewodnictwa Sudeckiego oraz GOPR-u. Podziemia Muzeum udostępniane były grupom zorganizowanym z przewodnikiem. W podziemiach, prezentowany był także oryginalny piec chlebowy z wystawą poświęconą wypiekaniu chleba.

Niestety, w wyniku pożaru, który miał miejsce 18.03.2015 r., budynek oraz ekspozycja minerałów Muzeum Juna, zostały w znacznym stopniu zniszczone. Tymczasowo zbiory JUNY można podziwiać na Wystawie Minerałów Skarby Ziemi, w Karpaczu, w podziemiach Restauracji Dwór Liczyrzepy, przy ulicy Obrońców Pokoju 4.

Ponowne otwarcie placówki w Szklarskiej Porębie - tym razem pod nazwą Muzeum Ziemi Juna - Strażnica Walońska - planowane jest na jesień 2018.

Cennik

WSTĘP WOLNY

Mini przewodnik

Zachwycający zbiór minerałów i kamieni szlachetnych z najróżniejszych stron Polski i świata. Siedzibą "Juny" była zabytkowa Karczma Głodowa. W jej podziemiach znajdował się też oryginalny piec chlebowy. W wyniku pożaru w marcu 2015 r. muzeum uległo zniszczeniu, a ocalałą część kolekcji, przeniesiono do Karpacza. Ponowne otwarcie zaplanowano na jesień 2018.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja