Muzeum Ziemi Juna

Muzeum Ziemi Juna i Karczma Głodowa znajdują się przy ulicy Jeleniogórskiej na drodze z Jeleniej Góry, w dawnej strażnicy powstałej przy Drodze Głodu prowadzącej z Piechowic przez Szklarską Porębę do Harrachova. Podziwiać można tam było bogatą kolekcję kamieni szlachetnych i ozdobnych, ekspozycję poświęconą ziemi, a także zaopatrzyć się w interesujące pamiątki.

W roku 2010 wystawa w Muzeum przeszła gruntowną reorganizację. Wydzielono sale o tematyce Minerały Polski oraz Minerały Świata. Dawna karczma rozszerzyła swą działalność o wystawę Przewodnictwa Sudeckiego oraz GOPR-u. Podziemia Muzeum udostępniane były grupom zorganizowanym z przewodnikiem. W podziemiach, prezentowany był także oryginalny piec chlebowy z wystawą poświęconą wypiekaniu chleba.

Niestety, w wyniku pożaru, który miał miejsce 18.03.2015 r., budynek oraz ekspozycja minerałów Muzeum Juna, zostały w znacznym stopniu zniszczone. Tymczasowo zbiory JUNY można podziwiać na Wystawie Minerałów Skarby Ziemi, w Karpaczu, w podziemiach Restauracji Dwór Liczyrzepy, przy ulicy Obrońców Pokoju 4.

Ponowne otwarcie placówki w Szklarskiej Porębie - tym razem pod nazwą Muzeum Ziemi Juna - Strażnica Walońska - planowane jest na jesień 2018.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz