Wlastimilówka

Czyli dawny dom Wlastimila Hofmana - uznanego w Polsce i na świecie malarza i poety, żyjącego w latach 1881-1970. W Szklarskiej Porębie mieszkał od 1947 roku. Gospodarzem przybytku - zgodnie z wolą Hofmana wyrażoną w testamencie - jest pan Wacław Jędrzejczak, który część pomieszczeń zaadoptował na muzeum poświęcone twórcy.

Dziś oglądać można obrazy autorstwa Wlastimila Hofmana, zawieszone w kilku pomieszczeniach, a także pracownię malarską. Stoją tu m.in. pędzle, sztalugi czy tubki z farbami - dokładnie te przedmioty wykorzystywał artysta. Również wiele spośród stojących w domu przedmiotów codziennego użytku, dekoracji, pamiątek, zakupił sam Hofman.

Wlastimil Hofman nazywany był malarzem wewnętrznego blasku. Specjalizował się w portretach i pejzażach. Uczył się m.in. od Jacka Malczewskiego, Jana Sztaudyngera, Leona Wyczółkowskiego Jana Stanisławskiego. Obrazy pędzla Hofmana w Szklarskiej Porębie posiada wielu mieszkańców miejscowości oraz katolicka wspólnota pw. Bożego Ciała - ozdabiają główny kościół parafialny. Kolekcję fotograficznych kopii prezentuje miejscowa galeria fotografii artystycznej.

Zwiedzanie Wlastimilówki jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy gospodarz przebywa w domu. Dlatego też lepiej przed przyjazdem zadzwonić i telefonicznie sprecyzować termin zwiedzania.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Mini-muzeum poświęcone poecie i malarzowi, urządzone w jego dawnym domu w Szklarskiej Porębie. Można w nim oglądać niektóre dzieła, pracownię i osobiste pamiątki Wlastimila Hofmana. Żył i tworzył tutaj przez ponad 20 lat. Doceniany w kraju i za granicą, malował głównie wizerunki ludzi i piękne krajobrazy. Zwiedzanie niemal wyłącznie po telefonicznym umówieniu.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz