Zimowe oblicze Szklarskiej Poręby

Zima w Szklarskiej Porębie to raj dla tych, którzy uwielbiają uprawiać sporty zimowe i cały rok czekają no to, aby przybyć na górskie stoki. Narty, biegówki, trekking, spacer z rodziną - to idealne sposoby na spędzenie tu zimowego czasu na świeżym powietrzu. A śnieżny krajobraz Szklarskiej Poręby potrafi naprawdę zachwycić! I mimo sezonu zimowego, zawsze panuje tu swoisty spokój i przyjemny nastrój, spotęgowany skrzącym się śniegiem i rześkim powietrzem.

Najpiękniej jest tu o poranku, kiedy wschodzące leniwie słońce sprawia, że pokryte białym śniegiem podłoże mieni się różnokolorowo, powodując że nie można oderwać wzroku od tego bajkowego widoku. Ośnieżone lasy świerkowe, pola, doliny, górskie szczyty, dachy domów - wszystko pokryte białym puchem, oświetlanym przez wschodzące promienie słoneczne. Warto wstać nieco wcześniej!

Szklarska Poręba jest jednym z największych ośrodków narciarskich i snowboardowych w Sudetach. Wielbiciele zimowego szaleństwa mają więc w czym wybierać, bowiem około 15 kilometrów tras zjazdowych i 14 wyciągów narciarskich i kolejek linowych krzesełkowych oraz kanapowych, to naprawdę imponująca ilość. Główny ośrodek narciarski, ze stokami slalomowymi i trasą FIS-owską, mieści się na Szrenicy i to tam przede wszystkim kierują się zjazdowicze. Stoków nie brakuje także w centrum miasta.

Szklarska Poręba, oprócz narciarstwa zjazdowego znana jest jednak także z innej odmiany tego zimowego sportu - narciarstwa klasycznego, zwanego biegowym. Jest tu około 100 km, doskonale przygotowanych tras biegowych, na których trenują nawet najlepsi zawodnicy w Polsce, z Justyną Kowalczyk na czele. To tu, na Polanie Jakuszyckiej odbywa się już od ponad 30 lat wielka, znana w całej Polsce i poza jej granicami, impreza narciarzy klasycznych – Bieg Piastów. Oprócz tego, nie zapomnijmy o organizowanych tu wyścigach psich zaprzęgów, wędrówkach w rakietach śnieżnych, kuligach, snowtubingu - zimowych aktywności jest tu cała masa i każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Potencjał zimowy Szklarskiej Poręby wynika też z jej doskonałego położenia, którego mogą pozazdrościć inne ośrodki zimowe w Polsce. Panujące tu warunki klimatyczne przypominają te, jakie spotkać można w alpejskich kurortach. Dzięki temu, gruba pokrywa śnieżna utrzymuje się często na tutejszych stokach do wczesnej wiosny. Na północnych stokach Szrenicy szusować można jeszcze nawet w kwietniu! Standardem jest już także to, że stoki są dodatkowo sztucznie naśnieżane.

Szklarska Poręba znana jest także z dwóch pięknych, leżących na jej terenie wodospadów - Szklarki i Kamieńczyka, które w zimie prezentują się iście bajkowo! Zupełnie inaczej niż w lecie. Jest tu znacznie bardziej tajemniczo, lodowe formy przybierają przeróżne kształty - zdecydowanie warto to zobaczyć na własne oczy.

Zima w Szklarskiej Porębie oznacza także masę ciekawych, uwarunkowanych śniegiem imprez. Najwięcej jest oczywiście konkursów, zawodów i mistrzostw narciarskich i snowboardowych, ale co roku odbywa się tu także Ski Retro Festival, czyli narciarska impreza w retro stylu, przyciągająca setki uczestników, fanów i turystów. Wtedy królują tu drewniane, stare (niekiedy nawet zabytkowe) sprzęty i ubiory narciarskie, pamiętające naszych pradziadów.

Po całodniowym wysiłku na stokach i po długich spacerach ustrojonymi zimową aurą uliczkami Szklarskiej Poręby, zawsze skorzystać można także z bogatej oferty wielu, dostępnych noclegów  i odnowy biologicznej, serwujących szereg zabiegów relaksacyjnych i poprawiających urodę. Po zimowym szaleństwie - jak znalazł!

To jest waśnie zimowe oblicze Szklarskiej Poręby!

Zdjęcia autorstwa: Daniel Koszela Photography.

Dodano: 2015-09-10
Komentarze (0)
Dodaj komentarz