Wakacje z rodziną? Bądź przezorny. Nie zapomnij o tym, o czym zapomina większość kierowców!

Okres wakacji to czas natężonego podróżowania. Lipiec i sierpień to miesiące, w których na polskich drogach notuje się duże zagęszczęnie aut. Wielu z nas, właśnie w tych miesiącach wyjeżdża na urlop z całymi rodzinami. Pandemia koronawirusa spowodowała, że większość Polaków zdecydowało się spędzić czas nad wodą. np. polskim morzem, jeziorami, w górach czy w okolicach polskich lasów. Nie możemy zapomnieć, że okresowi wypoczynkowemu, towarzyszy odprężenie, chęć oderwania się od obowiązków, a to często sprawia, że niejednokrotnie zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcąc uniknąć zagrożeń wakacyjnych skorzystajcie Państwo z naszych porad.

Wybierając się na wakacje własnym autem zadbajmy o bezpieczeństwo w podróży. Sprawdźmy jego stan techniczny, ale także przygotujmy się na niespodziewane sytuacje, które mogą utrudnić, a nawet zepsuć nam ten ważny czas. 

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców, jest brak przezorności. Pamiętajmy, że biorąc udział w słuczce czy wypadku, nie my musimy być jego sprawcą. Może zdarzyć się to każdemu, nawet najlepszemu kierowcy. Kolizja to bez wątpienia stresująca sytuacja, jednak najważniejsze jest to, aby nie panikować i zachować trzeźwy umysł. Nie każde zdarzenie na drodze wymaga wzywania służb, gdyż w przypadku niewielkich szkód, można zdecydować się na spisanie oświadczenia. Ważnym jest, aby po spisaniu wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym lub orzeczeniu winy przez policję, skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia. Można to zrobić osobiście, zgłaszając się do oddziału danej firmy ubezpieczeniowej, telefonicznie, dzwoniąc na infolinię towarzystwa lub online przez internet.

Co powinien zawierać taki dokument i jak go prawidłowo skonstruować?

Podczas wakacji, często zapominamy o rozwadze. Jeżeli jednak przytrafi nam się tak przykry incydent, nie dajmy się ponieść emocjom. Przede wszystkim należy racjonalnie ocenić sytuację i jej skutki. Jeżeli podczas wypadku ktoś ucierpiał lub masz podejrzenie, że sprawca jest pod wpływem alkoholu, powinieneś od razu zawiadomić odpowiednie służby. Oświadczenie możesz spisać tylko wtedy, gdy obie strony zgadzają się na zawarcie porozumienia ani nie ma żadnych poszkodowanych. Taki dokument sprawdzi się w przypadku niewielkiej kolizji, w której uszkodzeniu uległy jedynie pojazdy, a sprawca jednoznacznie przyznaje się do winy.

Podpowiadamy: Jak napisać oświadczenie?

W internecie są dostępne gotowe wzory, które można za darmo pobrać. Warto je sobie wydrukować i wozić w samochodzie, aby w razie konieczności były zawsze pod ręką. Jest to najlepsza metoda, która ułatwi nam dalsze postępowanie będąc na wakacjach w obcym mieście. Jeżeli nie masz takiego formularza, oświadczenie możesz spisać ręcznie. Pamiętaj tylko, że taki dokument musi zostać sporządzony w dwóch jednakowych egzemplarzach i zawierać czytelne podpisy obu stron. Na stronie https://rankomat.pl/samochod/co-zawiera-oswiadczenie-wypadkowe znajdziesz przydatne informacje na temat tego, jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy kolizji wraz z możliwością pobrania przykładowego wzoru.

Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji?

  • Data i miejsce zdarzenia
  • Dane osobowe sprawcy i poszkodowanego – imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania oraz telefon. Potrzebny będzie także numer i seria dowodu oraz prawa jazdy wraz z wyszczególnioną kategorią
  • Dane pojazdów biorących udział w kolizji – marka, model, rok produkcji, numery tablic, a także dane właściciela wpisanego w dowodzie rejestracyjnym
  • Informacje ubezpieczeniowe – nazwa firmy oraz numer i data ważności polisy OC
  • Dokładny opis zdarzenia – w tej części należy jak najbardziej szczegółowo opisać okoliczności kolizji, powstałe podczas stłuczki uszkodzenia oraz wszelkie informacje, które mogą zobrazować sytuację. Można także dołączyć schematyczny szkic lub zdjęcia

Żeby oświadczenie spełniło warunki formalne i zostało uznane przez firmę ubezpieczeniową, koniecznie musi zostać czytelnie podpisane przez sprawcę oraz poszkodowanego. Należy o tym szczególnie pamiętać i zwrócić na to uwagę.

Jak zgłosić szkodę?

Po wypełnieniu i podpisaniu oświadczenia przez obie strony poszkodowany powinien skontaktować się z firmą ubezpieczeniową sprawcy. Masz na to 3 lata od dnia wystąpienia kolizji, a po tym czasie roszczenie traci ważność. Nie należy jednak zwlekać z załatwieniem sprawy, gdyż później cały proces może zostać wydłużony, co opóźni wypłatę odszkodowania. 

Jeżeli stłuczka nie była poważna, ubezpieczyciel może zaproponować BLS, czyli Bezpośrednią Likwidację Szkody. Oznacza to, że zadośćuczynienie zostanie wypłacone przez firmę, z którą masz zawartą umowę OC i to ona przejmie na siebie formalności związane z rozliczeniem polisy sprawcy. W innym przypadku zostanie powołany rzeczoznawca, aby ocenić stan techniczny pojazdu oraz całkowity koszt jego naprawy. Postępowanie po zgłoszeniu szkody na podstawie oświadczenia w dużej mierze zależy więc od okoliczności oraz procedur w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Dodano: 2020-07-15 15:03:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz