Szklarska Poręba – zainwestuj lub zamieszkaj! Opłaca się!

Malownicze miasteczko kusi nie tylko inwestorów, ale także ludzi, którzy marzą o mieszkaniu w ciszy, spokoju, w sąsiedztwie dzikiej przyrody, gór, czystego powietrza. Kuszą też ceny! W porównaniu do zatłoczonych polskich – górskich miasteczek turystycznych, Szklarska Poręba ma jedne z najatrakcyjniejszych cen nieruchomości, co z pewnością jest dużym atutem na obecnym rynku przy wyborze inwestycji.  

Szklarska Poręba położona jest w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej, na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich. Jest znanym i cenionym miejscem od połowy XIX wieku. Miasteczko zamieszkuje około 6500 osób. Jego położenie i warunki geograficzne są porównywalne do walorów miejscowości alpejskich, położonych na wysokości powyżej 1200 metrów n.p.m. i dlatego Szklarska Poręba jest atrakcyjnym punktem na mapie Polski, a nawet Europy. 

Tańsze i droższe

Przepiękna i wyjątkowa natura miasteczka, w połączeniu z niższymi kosztami zakupu nieruchomości, przekłada się na zainteresowanie inwestycyjne. Podczas gdy ceny nieruchomości w zatłoczonych, popularnych górskich miasteczkach sięgają nawet powyżej 15 tysięcy zł/m2, w Szklarskiej Porębie średnia cena wynosi około 9 967 zł/m2. Należy wspomnieć, że jest to idealny moment za zakup nieruchomości w tym miejscu. Koniunktura wskazuje na spadek cen za m2, ponieważ jeszcze 3 miesiące temu (styczeń, luty 2020 rok) średnia cena wynosiła 10889 zł/m2. Jak wiadomo, zakup mieszkania lub domu, wymaga nakładów finansowych. Wiele osób na realizację takiej inwestycji musi zaciągnąć kredyt hipoteczny. Najtańsze oferty kredytowe dość często skierowane są wyłącznie do tych klientów, którzy w zamian za atrakcyjne warunki finansowania są gotowi skorzystać z innych produktów banku np. przenieść swój rachunek osobisty lub wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Nie zawsze się to opłaca, dlatego warto zawsze zapoznać się ze szczegółami wybranej oferty bezpośrednio na stronie banku. Na końcu artykułu znajdziecie Państwo nasze podpowiedzi, na co zwrócić uwagę przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny krok po kroku. Wróćmy jednak do Szklarskiej. 

W centrum lub na obrzeżu 

Przeciętna wartość mieszkania w Szklarskiej Porębie to obecnie 448 698 zł. Najchętniej kupowane mieszkania, a zarazem największa liczba dostępnych mieszkań w miasteczku ma wielkość 48 m2. Wachlarz metrażowy jest bardzo rozpięty. W Szklarskiej Porębie możemy kupić kawalerkę, ale także apartament, a nawet obiekt hotelowy. Najpopularniejsze są jednak mieszkania około 50 m2, z dwoma pokojami, osobną kuchnią, łazienką i widokiem na góry. Można je nabyć w kwotach już od 380 tysięcy zł. Taka nieruchomość idealnie nadaje się do zamieszkania, ale także wynajmowania, jako inwestycja. Popularne są także mieszkania mniejsze. Przeciętna nieruchomość o wielkości 30 m2, dostępna jest do nabycia już za kwotę 198 tysięcy zł. Aby nie było za późno, już na etapie porównywania proponowanych nieruchomości należy zapoznać się z warunkami i możliwościami kredytowymi. Dlaczego? W przypadku kredytu hipotecznego, może on być zaciągnięty na różny cel, dlatego należy go określić we wniosku kredytowym. Niektóre banki proponują oddzielnie kredyt na zakup mieszkania, na budowę domu, na zakup działki, czy z przeznaczeniem na remont nieruchomości, a niektóre mają jeden uniwersalny produkt. Zaznaczyć należy, że wysokie stawki obejmują tylko niektóre typy nieruchomości i niektóre lokalizacje. Liczy się centrum, sąsiedztwo szlaków turystycznych, a także dosyć wysoki standard. W mieście takim jak Szklarska Poręba można znaleźć zarówno oferty wygórowane cenowo jak i bardzo tanie - zdecydowanie poniżej średnich rynkowych. Te drugie dotyczą na przykład mieszkań na obrzeżach.

Pozyskanie środków

Ze względu na to, że kredyt mieszkaniowy bierze się średnio na 20 lat, warto wybrać taką ofertę, by spłata zobowiązania była jak najmniej uciążliwa dla domowego budżetu. Przy porównaniu ofert wystarczy więc zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • marża – jest to stała część oprocentowania, która wpływa na wysokość odsetek,
  • prowizja od udzielenia kredytu – niektóre banki kuszą kredytami bez prowizji, jednak takie oferty zazwyczaj wiążą się z koniecznością zapłacenia wyższej marży bądź wykupienia dodatkowego ubezpieczenia,
  • koszty związane z ubezpieczeniem,
  • dodatkowe opłaty widniejące w szczegółowym cenniku – może być to opłata przygotowawcza, opłata (prowizja) za wcześniejszą spłatę zobowiązania itp.,
  • rodzaj rat – raty malejące obniżają koszt zaciągnięcia zobowiązania, ale w początkowym okresie są dość wysokie i mogą zanadto obciążać domowy budżet; raty równe są łatwiejsze do spłaty, ale zwiększają całkowitą kwotę zobowiązania,
  • wysokość wkładu własnego – banki wymagają go w wysokości co najmniej 20%, tylko niektóre instytucje oferują finansowanie do 90% wartości nieruchomości pod warunkiem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia (ta opcja zwiększa koszt zaciągnięcia zobowiązania).

Korzystną ofertę pomaga znaleźć ranking kredytów hipotecznych dostępny w Internecie. Jest to nic innego jak lista najlepszych ofert bankowych w danym miesiącu. Są one najczęściej uszeregowane według wysokości RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, która odzwierciedla całościowo koszty zaciągnięcia zobowiązania. Kredyt hipoteczny o najniższym RRSO jest najtańszy.

Jak ubiegać się o kredyt hipoteczny krok po kroku?

Jeżeli udało Ci się wybrać atrakcyjną ofertę kredytową, możesz przystąpić do składania wniosku o finansowanie. Oto kolejne czynności, jakie trzeba wykonać, by ubiegać się o kredyt mieszkaniowy (zakładamy, że masz już wybraną nieruchomość do zakupu):

1. Pierwszy kontakt z bankiem

Przed złożeniem wniosku warto skontaktować się z 2-3 bankami oferującymi najkorzystniejsze kredyty hipoteczne, by uzyskać szczegółowe informacje na temat warunków kredytowania oraz listy wymaganych dokumentów.

2. Złożenie wniosku o kredyt hipoteczny

Coraz więcej banków umożliwia złożenie wniosku o kredyt hipoteczny przez Internet, choć wciąż najpopularniejsze jest dopełnienie formalności bezpośrednio w placówce. Oprócz wypełnienia gotowego formularza należy dostarczyć kilka dokumentów – zazwyczaj banki wymagają:

  • dokumentu tożsamości,
  • dokumentu potwierdzającego dochody – np. zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy, historii rachunku bankowego, czy deklaracji PIT za ostatni rok,
  • dokumentów dotyczących nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie kredytu – np. numeru księgi wieczystej, umowy przedwstępnej kupna mieszkania itp.,
  • operat szacunkowy dotyczący wyceny nieruchomości – niektóre banki wykonują go na własną rękę i wówczas wymagają uiszczenia z tego tytułu dodatkowej opłaty.

W przypadku ubiegania się o kredyt na budowę domu niezbędne jest dostarczenie m.in. numeru KW działki, pozwolenia na budowę, kosztorysu oraz planu użytkowego budynku.

3. Decyzja kredytowa

Decyzja o przyznaniu finansowania podejmowana jest w ciągu 2-3 tygodni. Zależy ona od wielu czynników, głównie od oceny zdolności kredytowej oraz tego, czy dopełnione zostały wszystkie formalności.

Wraz z pozytywną decyzją kredytową bank przedstawia konkretne warunki umowy, które są ważne przez 30 dni. Jest to czas na to, by przemyśleć kwestię zaciągnięcia zobowiązania, ewentualnie podjąć negocjacje z bankiem, a także porównać oferty otrzymane z innych instytucji.

4. Zawarcie umowy i uruchomienie środków

Podpisanie umowy kredytowej nie oznacza automatycznego uruchomienia środków. Są one przelewane na konto sprzedawcy dopiero po dopełnieniu pewnych formalności m.in. po dostarczeniu do banku umowy notarialnej zakupu nieruchomości oraz kopii wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej, a także uiszczeniu wymaganych opłat i prowizji.

Dodano: 2020-04-27 09:31:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz