Sportowe oblicze Szklarskiej Poręby

Pod Szklarską Porębą do startów przygotowywały się już takie tuzy naszego sportu, jak wioślarska czwórka dominatorów - Michał Jeliński, Marek Kiełbowicz, Adam Korol i Konrad Wasilewski - czy wielokrotna medalistka zawodów światowej rangi w kolarstwie MTB Maja Włoszczowska. Ale nie trzeba wcale być wielkim mistrzem, by móc korzystać ze sportowych możliwości tej urokliwej miejscowości w Karkonoszach.


Skoro góry, to zwyczajnie nie wypada, by w regionie nie było ośrodków sportów zimowych. Narciarskim centrum Szklarskiej Poręby bez wątpienia jest Ski Arena Szrenica. 5 oznaczonych tras o łącznej długości ponad 12 kilometrów dają wiele wariantów pokonywania stoków - od łagodnych szkoleniowych po ekstremalnie trudne klasy FIS-owskiej. W okolicy są też mniejsze stoki. A gdyby z jakiegoś powodu trasy pod Szrenicą nie przypadły komuś do gustu - ze Szklarskiej Poręby nie jest zbyt daleko do Karpacza, Świeradowa-Zdroju lub słynnych kurortów narciarskich po czeskiej stronie granicy.

Miłośnicy alpejskiej odmiany białego szaleństwa mają zatem świetne warunki. Jednak jeszcze lepiej mają amatorzy narciarstwa klasycznego. W pobliskich Jakuszycach mieści się ośrodek, który ma w swojej pieczy ponad 100 km biegowych tras. O ich jakości najlepiej świadczy organizacja zawodów Pucharu Świata oraz poziom corocznego Biegu Piastów. Można tutaj również spróbować swoich sił w biathlonie, organizowane są również kuligi i jazdy psimi zaprzęgami.

Typowo zimowe propozycje sportowe w Szklarskiej Porębie uzupełnia sezonowe lodowisko, które powstaje w Rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada. Zbocza, ścieżki i place używane przez miłośników aktywnego spędzania czasu na śniegu i lodzie, latem wcale nie leżą odłogiem. Wędrowanie po górskich szlakach to jedno, zdecydowanie większym wyzwaniem będzie pokonanie tych tras na rowerze. Już w 2001r. wokół miasta oznakowano blisko 280 km szlaków rowerowych, a od tego czasu ta liczba jeszcze się zwiększyła. Nie należy zapominać o ekstremalnych odmianach kolarstwa, jak np. downhill.

Solidny strzał adrenaliny zapewnia nie tylko rowerowy zjazd na łeb, na szyję. Rzeka Kamienna idealnie nadaje się pod kajakarstwo górskie. Wiele pozytywnego napięcia wywołują też tory parków linowych. W Szklarskiej Porębie działają m.in. Trollandia czy Park Odkrywców. Te są “tradycyjne”, z przeszkodami wśród koron drzew. Natomiast Ośrodek Wysokościowy Krucze Skały wymaga poruszania się po wysokich karkonoskich skałach. Popularną miejscówką wśród amatorów wspinaczki są także Krzywe Baszty. Kto preferuje zwiedzanie jaskiń, może udać się do Czerwonej Jamy.

Na wzmiankę zasługuje też Stadion Miejski w Szklarskiej Porębie. Wprawdzie nie zainteresuje miłośników gier zespołowych - to obiekt stricte lekkoatletyczny - to przecież posiada infrastrukturę i zaplecze godne ośrodka przygotowawczego dla zawodowych sportowców i reprezentantów Polski.

Na tym oczywiście nie kończą się sportowe opcje. Poszczególne ośrodki wczasowe, hotele czy gospodarstwa agroturystyczne mogą posiadać własne obiekty - korty tenisowe, kręgielnie, hale sportowe, boiska do siatkówki, koszykówki czy piłki nożnej, siłownie, stadniny koni, sale bilardowe, baseny bądź parki wodne… Szklarska Poręba będzie znakomitym miejscem dla zwolenników aktywnego uprawiania sportu.

Dodano: 2016-06-17
Komentarze (0)
Dodaj komentarz