Rynek pracy w Szklarskiej Porębie w 2024 roku – kto zarabia najwięcej, a kto może mieć problemy ze znalezieniem innej pracy?

  • Szklarska Poręba
  • Blog
  • Rynek pracy w Szklarskiej Porębie w 2024 roku – kto zarabia najwięcej, a kto może mieć problemy ze znalezieniem innej pracy?
Znajdująca się w powiecie jeleniogórskim Szklarska Poręba to niewielkie miasto, które liczy około 6 tysięcy mieszkańców. Jest to miejscowość turystyczna, co w znaczący sposób kształtuje rynek pracy. Atrakcyjna okolica przyciąga osoby z całej Polski, jak i zagranicy. Żeby przyjechać tu w celach zarobkowych, trzeba wpasować się w trendy zatrudnienia i wiedzieć, jakie zawody są deficytowe w tym rejonie. Sprawdź, gdzie brakuje pracowników i czym można się zajmować zawodowo w tym urokliwym miasteczku.

Rynek pracy w województwie 

Sprawdzając dane na stronie Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, można się dowiedzieć, że bezrobocie w województwie dolnośląskim w kwietniu 2024 osiągnęło 4,6% i nie uległo zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w styczniu 2024 wynosiło 8139 zł brutto.

Miejsca, gdzie brakuje pracowników i są największe szanse, by znaleźć zatrudnienie to duże miasta. Osoby bezrobotne ze Szklarskiej Poręby mogą szukać zatrudnienia w oddalonej o 20 km Jeleniej Górze. Miasto to oferuje większy rynek pracy z różnorodnymi ofertami zatrudnienia w wielu sektorach. Do zawodów deficytowych należą m.in. nauczyciele, pracownicy budowlani, czy pracownicy sektora usług m.in. sprzedawcy, mechanicy, kierowcy i magazynierzy.

Turystyka i gastronomia 

Karkonosze przyciągają turystów o każdej porze roku, szczególnie zimą i latem – wówczas można zauważyć poruszenie na lokalnym rynku pracy, pojawiają się oferty dla pracowników sezonowych. Turystyka bez wątpienia napędza lokalną gospodarkę. Osoby, które znajdują zajęcie tymczasowe, jak kelnerzy, kucharze, pomoce kuchenne, sprzedawcy i personel hotelowy, mogą napotkać trudności w znalezieniu pracy poza sezonem turystycznym. Zmienność liczby wczasowiczów w różnych porach roku wpływa na stabilność zatrudnienia.

W Szklarskiej Porębie właściciele obiektów noclegowych i gastronomicznych zarabiają najwięcej, szczególnie w szczytowych okresach turystycznych. Ich dochody zależne są m.in. od popularności hotelu czy apartamentu oraz renomy restauracji, a także umiejętności zarządzania. 

Branża IT i możliwość pracy zdalnej

Ciekawe położenie Szklarskiej Poręby, malownicze krajobrazy i bliskość natury przyciągają chętnych do zamieszkania w tym miejscu. Z możliwości tej mogą skorzystać osoby, które pracują w formie hybrydowej lub całkowicie zdalnej. Specjaliści z branży IT, którzy nie muszą codziennie odwiedzać firmowego biura, z pewnością docenią walory górskiej miejscowości. 

Chcąc dołączyć do grona pracowników tego obszaru zawodowego, trzeba odznaczać się określonymi predyspozycjami, wiedzą z zakresu programowania, projektowania oprogramowania, administracji sieciami czy bazami danych. Ponadto ważna jest umiejętność samodzielnego organizowania pracy, skutecznej komunikacji zdalnej oraz stałe śledzenie trendów i nowinek technologicznych. 

Gdzie szukać pracy w Szklarskiej Porębie?

Osoby, które nie są mobilne, mają niskie kwalifikacje, nie chcą się kształcić, mogą nie poradzić sobie ze znalezieniem zatrudnienia. Również absolwenci studiów mają problem ze znalezieniem pracy, jeśli ich kwalifikacje nie odpowiadają zapotrzebowaniu lokalnego rynku. Żeby móc rozwijać się zawodowo, trzeba śledzić trendy, wiedzieć, w których branżach jest zapotrzebowanie, a jakie zawody są nadwyżkowe. Dobrym sposobem na monitorowanie rynku pracy jest przeglądanie ogłoszeń w portalu – https://www.gowork.pl/praca/szklarska-poreba;l.

Dodano: 2024-06-11 09:34:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz