Oskar poleca – Szklarska Poręba - Jakuszyce

Odwiedzając miejscowości położone u stóp Karkonoszy, nie można pominąć Szklarskiej Poręby. To obok Karpacza, jeden z dwóch najważniejszych punktów tej części Sudetów. Znana jest przede wszystkim jako miasto pod Szrenicą - idealna baza do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Mało kto jednak wie, że najsłynniejszy ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce - Jakuszyce - jest tak naprawdę dzielnicą Szklarskiej Poręby. Żeby się tam dostać, należy kierować się w stronę granicy z Czechami w Harrachovie.

Polana Jakuszycka to idealne miejsce do trenowania różnego rodzaju sportów. Kiedy nie ma śniegu, po licznych szlakach możemy jeździć tu rowerem lub uprawiać turystykę pieszą. Pomimo, że jesteśmy wysoko w górach, wcale nie potrzebujemy mieć nie wiadomo jak mocnej kondycji. Trasy w Jakuszycach prowadzą bowiem po względnie płaskim terenie, pozbawionym większych przewyższeń. Stanowią jednak nie lada atrakcję, ze względu na piękno krajobrazów i charakterystyczną dla wysokich partii roślinność. Zresztą, na Polanie Jakuszyckiej czeka nas cała masa atrakcji przyrodniczo-turystycznych. Znajdziemy tu znane Schronisko Orle czy osławioną Chatkę Górzystów, gdzie koniecznie zjeść należy słynne w całych Sudetach naleśniki z jagodami.

W zimie natomiast, Jakuszyce stają się stolicą polskiego narciarstwa biegowego. Przez cały sezon, każdego dnia po tutejszych trasach biega tysiące osób - zarówno zupełnych amatorów, jak i zawodowców i profesjonalistów. To tu rokrocznie odbywa się słynny Bieg Piastów, a od kilku sezonów rozgrywane są też zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet, z udziałem naszej mistrzyni - Justyny Kowalczyk.

Będąc więc w Szklarskiej Porębie, koniecznie polecam odwiedzenie Jakuszyc i tutejszych szlaków. Nie ważne czy na nartach, na rowerze, czy po prostu spacerem. W każdej postaci jest to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu.

Dodano: 2013-10-11
Komentarze (0)
Dodaj komentarz