Niezwykłe możliwości wypoczynku w Szklarskiej Porębie

Trzeba być naprawdę upartym, żeby pobyt w Szklarskiej Porębie ograniczyć wyłącznie do kręcenia się po pokoju, podziwiania widoków (trzeba oddać, że niebywałych) czy leniwego wylegiwania się na balkonie czy tarasie. Atrakcyjnych sposobów na wykorzystanie wolnego czasu jest w regionie co nie miara. 


I nie trzeba przy tym być równie biegłym poszukiwaczem co Walończyk. Kto? Średniowieczny specjalista od znajdywania złóż minerałów i kamieni szlachetnych, eksploatowania ich oraz technik przetwarzania, by jak najlepiej wykorzystywać wykopane skarby. Szklarska Poręba nie bez przyczyny określana jest mianem Mineralogicznej Stolicy Polski.

Dla osób preferujących tradycyjne formy poznawania tego rozdziału historii miasta, odpowiednie będą tutejsze muzea, czyli Stara Chata Walońska. Istnieje jednak możliwość samodzielnego wypróbowania metod, technik i rytuałów stosowanych przed wiekami przez bractwo, które przyczyniło się do powstania licznych hut szkła. A to wszystko w parku kulturowym Żelazny Tygiel Waloński.

O niezwykłej, magicznej wręcz historii miasta świadczą również lokalne zabytki. Wprawdzie nie należą do najstarszych, są za to wybitnie wymowne: jak Młyn Świętego Łukasza, kościół pw. Bożego Ciała czy dawny dom braci Hauptmannów, wraz z utworzonym stosunkowo niedawno Ogrodem Ducha Gór. Wyjątkowym miejscem na mapie Szklarskiej Poręby jest też słynny Zakręt Śmierci.

Ponadto, warto skorzystać z jednego ze szlaków tematycznych. Oznakowane ścieżki prowadzą przede wszystkim w najwyższe partie Karkonoszy i Izerów, gdzie przyroda pozostała we w miarę nienaruszonym stanie. Wokół Szklarskiej Poręby można wybrać sporo przepięknych zakątków, które mogłyby rywalizować o miano najpiękniejszych. Wyjątkowa fauna, bezcenna szata roślinna, zachwycające formacje skalne, fantastyczne widoki… To wszystko oferują Karkonosze. To samo zresztą da się powiedzieć o nieodległych Izerach.

Góry nad Szklarską Porębą są naturalnym placem zabaw dla miłośników różnej maści sportów - przez 365 dni w roku. Od klasycznej i zjazdowej odmiany narciarstwa (Ski Arena Szrenica), biathlon, skituring, przez rowerowe bądź konne wyprawy, kajakarstwo górskie w bystrym nurcie Kamiennej, po baseny, kręgielnie, boiska, korty tenisowe, parki linowe itd. Zawodowych sportowców można spotkać choćby na stadionie lekkoatletycznym czy Polanie Jakuszyckiej, która gościła już zawody światowej rangi. Rywalizacja w olimpijskim duchu to motyw przewodni wielu cyklicznych imprez, żeby wymienić tylko Bieg Piastów, Maraton Karkonoski czy zawody o Puchar Radiowej Trójki.

Z wydarzeń stricte kulturalnych, warto wybrać się na Ogólnopolską Turystyczną Giełdę Piosenki Studenckiej, Artystyczną Majówkę oraz Ekoglass Festiwal. Lepiej nie zapominać o takich instytucjach jak teatry.

Szklarska Poręba zachęca do przyjazdu także dzięki szerokiej ofercie atrakcji dla dzieci. Rozrywkę dla całej rodziny, z dodatkową szczyptą warstwy edukacyjnej, proponują m.in.

Dinopark, park linowy Trollandia, Park Odkrywców i Wioska Indiańska Canoe. Czystą frajdę pod postacią kolejki górskiej, parku dmuchańców, minigolfa - i jeszcze wielu innych - gwarantuje Rodzinny Park Rozrywki Esplanada.


Dodano: 2016-06-17
Komentarze (0)
Dodaj komentarz