Naturalne walory Szklarskiej Poręby

Co roku, Szklarska Poręba gości turystów z całej Polski, a nawet Europy, którzy przyjeżdżają, aby skorzystać z różnych form wypoczynku: od górskich wędrówek, spacerów ścieżkami edukacyjnymi, przez aktywność rowerową, aż po sporty zimowe. Wszystkich jednak łączy jedno: chęć przebywania blisko natury i cieszenia się naturalnymi atutami tego miejsca. Co zatem świadczy o wyjątkowości Szklarskiej Poręby? Jakie walory przyrodnicze przyciągają tylu miłośników tego zakątka Dolnego Śląska?


Położenie i klimat to podstawowe zalety Szklarskiej Poręby. Ukształtowanie terenu pozwala na wysoką częstotliwość występowania wiatrów, dzięki czemu powietrze jest czyste i świeże. Korzystają z tego sportowcy, którzy regularnie przyjeżdżają w te okolice, aby trenować. Co więcej – wysokość 1000 m n.p.m. stwarza klimat zbliżony do tego, jaki panuje w Alpach na 2000 m n.p.m. Zawodnicy Polskiej Kadry właśnie tę cechę cenią sobie najbardziej, dlatego od wielu lat organizują w Szklarskiej obozy kondycyjne.

Wyjątkowy mikroklimat miasto zawdzięcza także licznym torfowiskom oraz radonowi – pierwiastkowi, który ma wpływ na zwiększenie sił witalnych i wykorzystywany jest w leczeniu na szeroką skalę.

Ponadto Szklarska Poręba ma do zaoferowania możliwość znalezienia pięknych minerałów, które występują w Górach Izerskich i Karkonoszach. To mineralogiczne serce Polski, w którym nie tylko można odwiedzić muzeum kamieni szlachetnych z całego świata, ale również kupić je w kilku sklepach, które funkcjonują na terenie miasta. Pasjonatom wędrówek poleca się wyjście w góry i właśnie tam poszukiwanie pięknych górskich kryształów czy ametystów, które występują tu w środowisku naturalnym.

Kolejną ciekawostką przyrodniczą Szklarskiej Poręby jest z pewnością enklawa Karkonoskiego Parku Narodowego, którą utworzono ze względu na 13-metrowy Wodospad Szklarki oraz wyjątkowo piękne lasy bukowe. Przyroda to największy atut tego miejsca. Panuje tam cisza, spokój, a przepiękne zielone drzewa mają kojącą moc. Krajobrazy dwóch pasm górskich – Karkonoszy i Gór Izerskich zachwycają na każdym kroku. Liczne szlaki i ścieżki edukacyjne umożliwiają zwiedzanie najbardziej naturalnych zakątków tego miasta. Szklarka to jednak nie jedyny wodospad Szklarskiej Poręby, bowiem również na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego znajduje się tu najwyższy wodospad tej części Polski - Kamieńczyk, do którego zejście wąwozem dozwolone jest tylko w kasku.

Niesamowite walory przyrodnicze serwują turystom Karkonosze, podczas wędrówek tutejszymi szlakami górskimi, np. prowadzącymi na Śnieżne Kotły - gęste lasy mieszane, kotły polodowcowe, Śnieżne Stawki, górskie strumienie, ciekawe formacje skalne, ogromne połacie kosodrzewiny i zniewalające widoki na całą Kotlinę Jeleniogórską, to tylko niektóre z naturalnych atrakcji po drodze.

Leczniczy klimat i wyjątkowe walory Szklarskiej Poręby zaczęto doceniać już na początku ubiegłego wieku. Wtedy to zaczęły powstawać kliniki, domy uzdrowiskowe i szpitale. Z czasem pojawiły się kurorty i inne atrakcje, które zachęcają do przyjazdu. Dzisiaj, Szklarska Poręba w dalszym ciągu posiada naturalne walory, dzięki którym można odpocząć, zadbać nie tylko o zdrowie, ale również o kondycję, dobre samopoczucie, urodę i bliski kontakt z naturą.

Dodano: 2016-05-17
Komentarze (0)
Dodaj komentarz