Najbardziej malownicze zakątki Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba to niewielkie, około 7-tysięczne miasto, położone w dolinie rzeki Kamiennej, w paśmie górskim Karkonoszy i częściowo Gór Izerskich. To też największa stacja klimatyczna Dolnego Śląska. Jej warunki klimatyczne porównywalne są do warunków pogodowych miejscowości alpejskich, położonych na wysokości 2000 m n.p.m. Przepiękne, górskie krajobrazy i klimatyczna zabudowa miasta stwarzają naprawdę przyjemny klimat górskiego miasteczka. Malowniczych zakątków tu nie brakuje, więc postanowiliśmy dziś opisać poniżej kilka z takich miejsc.


W okolicy Szklarskiej Poręby znajdują się dwa wodospady, w tym najwyższy w polskich Sudetach - wodospad Kamieńczyka. Jest położony przy czerwonym szlaku prowadzącym na Szrenicę. Od najwcześniejszych czasów wodospad ten fascynował turystów i był dla nich niemal obowiązkową do odwiedzenia atrakcją tego miasta. Woda potoku spada kaskadami z wysokości ponad 30 metrów do Wąwozu Kamieńczyka. Obiekt posiada status pomnika przyrody, obecnie jest pod ścisłą ochroną i należy do Karkonoskiego Parku Narodowego. W pobliżu wodospadu znajduje się schronisko „Kamieńczyk”. Przybywając do wodospadu można zobaczyć tajemniczy, zaciemniony drzewami i skalnymi ścianami krajobraz, poczuć delikatną bryzę górskiej wody, odbijającej się od skał i usłyszeć jej głośny szum. To zdecydowanie obraz pozostający w pamięci na długo.

Kolejnym zakątkiem wartym zobaczenia i odwiedzenia w Szklarskiej Porębie jest wodospad Szklarki. Położony jest poniżej centrum Szklarskiej Poręby, przed ujściem Szklarki do rzeki Kamiennej. Należy do enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie obejmuje odcinek potoku zwany Wąwozem Szklarki. Położone jest przy nim Schronisko PTTK Kochanówka, które kiedyś odgrywało rolę gospody. Wodospad od dawna uważany był za miejsce szczególnie piękne i romantyczne. Uwieczniano go w wielu opisach oraz obrazach. Nie trudno się do niego dostać, zostawiając auto na parkingu przy drodze prowadzącej do Jeleniej Góry, w 10 minut dojdziemy tam pieszo, podążając wytyczonymi, leśnymi ścieżkami.

Chciałbyś obejrzeć piękną, szeroką panoramę Karkonoszy, nie musząc udawać się na długie, męczące i położone wysoko górskie szlaki? Fantastycznym punktem widokowym, w Szklarskiej Porębie jest Złoty widok, znajdujący się na wysokości 610 m n.p.m. Miejsce to już od średniowiecza cieszyło się dużym zainteresowaniem, oczarowując wszystkich widokiem jaki rozciąga się z jego szczytu. Dość łatwe dojście do tego wzniesienia, sprzyja rodzinnym wycieczkom. Zapach lasu iglastego oraz słońce przenikające pomiędzy gałęziami tworzą tu bardzo przyjemny klimat. W pobliżu znajduje się niebieski szlak turystyczny. Blisko niego znajduje się Grób Karkonosza oraz skała Chybotek.

Malowniczym zakątkiem, ze szczytu którego rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach jest także Wysoki Kamień. Widać z niego Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Miejsce to zawdzięcza swój urok także stromym, skalistym zboczom góry. Po długiej i męczącej wspinaczce jest możliwość odpoczynku się w schronisku.

Wymienione zakątki to tylko niektóre, z wielu niezwykle malowniczych miejsc w Szklarskiej Porębie, z których rozpościerają się fantastyczne widoki, które otoczone są piękną przyrodą i których nieskażony przez człowieka widok, zachwyca wielu. Należy to docenić, chociażby przez wzgląd na to, iż miejsc takich jest w przyrodzie coraz mniej. Podczas pobytu w Szklarskiej Porębie, warto odwiedzić wszystkie wymienione przez nas miejsca i poczuć relaksującą bliskość natury, o każdej porze roku.

Dodano: 2015-09-22
Komentarze (0)
Dodaj komentarz