Na szlak wózkiem inwalidzkim

Szklarska Poręba to miejscowość turystyczna przyjazna również osobom niepełnosprawnym. Mimo górzystego terenu, w samym centrum, szerokie chodniki umożliwiają dotarcie do większości lokali i atrakcji osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Stąd można również ruszyć w trasę, aby doświadczyć tej bardziej dziewiczej odsłony miasta.

Istnieją dwa szlaki wiodące przez piękne lasy Szklarskiej, którymi bez problemu mogą podążać osoby patrzące na świat z perspektywy siedzącej. Są to ścieżki przyrodnicze na wodospad Szklarki. Pierwsza trasa jest łagodna i prowadzi z parkingu przy szosie w stronę Jeleniej Góry szlakiem niebieskim. Prawie 1,5-kilometrowa ścieżka wyposażona jest w liczne zatoczki, które umożliwiają mijanie na trasie oraz wygodny podjazd dla osób niepełnosprawnych. Do tego samego miejsca można wybrać się również szlakiem czarnym, który liczy około kilometra. Trasą spokojnie można wjechać na wózku, jednak jest to wariant dla bardziej aktywnych turystów.

Drogi, które prowadzą na wodospad Szklarki ukazują dorodne, jedyne w swoim rodzaju buczyny, jodły czy sosny, które chronione są przez Karkonoski Park Narodowy. Na trasie można również wypatrzeć leśną zwierzynę i ciekawe okazy roślinności. W ich rozpoznaniu pomogą tablice informacyjne postawione na poboczu. Taka wyprawa do doliny potoku Szklarki na pewno zaspokoi potrzebę aktywnego wypoczynku, a górskie powietrze orzeźwi i doda energii na resztę dnia.

Szklarska Poręba położona jest również u podnóża Gór Izerskich. To najstarsze góry w Polsce, które cechują się łagodnymi zboczami i ścieżkami idealnymi do spacerów. Właśnie tam przebiega trasa, która jest przyjazna osobom na wózkach inwalidzkich. Trzeba jedynie dotrzeć do Jakuszyc, a stamtąd, tuż obok Ośrodka Narciarstwa Biegowego Biegu Piastów podążyć za zielonym szlakiem. Długość trasy w jedną stronę to aż 4 km przepięknych widoków, leśnych polan i aktywnego, górskiego wypoczynku.

Droga wiedzie do schroniskaOrle”, w którym warto się zatrzymać, aby odpocząć i zjeść coś pysznego. Pomimo braku podjazdu dla osób niepełnosprawnych, obsługa schroniska jest bardzo miła i chętnie pomaga w dostaniu się do środka.

Do Szklarskiej Poręby co roku przybywa mnóstwo turystów z całej Polski i nie tylko. To miasteczko otwarte jest dla wszystkich, którzy czują potrzebę zbliżenia się do natury i aktywnego wypoczynku. Od niedawna również osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku mogą doświadczyć wspaniałych emocji, jakie dają Karkonosze i Góry Izerskie. Przyjeżdżając do Szklarskiej – na pewno nie pożałujesz!

Dodano: 2015-09-14 14:31:00

Komentarze (3)
Anonim
17.07.2022 00:33

Sam podjazd pod wodospad Szklarki nie jest przystosowany dla osób poruszajacych się na wózkach inwalidzkich, nieodzowna jest pomoc, poza tym spacer po Szklarskiej Porębie wymaga także osoby opiekuna

Anonim
19.07.2022 14:27

Polecam dla osób poruszajacych się na wózkach inwalidzkich 4 km spacer do Schroniska Orle

Anonim
3.05.2023 18:40

Czy kobieta poradzi sobie z osobą na wózku?

Dodaj komentarz