Kościół pw Niepokalanego Serca NMP

Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny został wzniesiony w połowie XVIII wieku pod okiem znanego nadzorcy samej rodziny Schaffgotsch – Christiana Feistesa.

Budowla miała jedną wieżę i pełniła rolę świątyni. Z czasem powstała również barokowa wieża z latarnią oraz dzwonami. W 1859 roku wierni przyczynili się do budowy pięknych, drewnianych organów, które służą kościołowi do dziś. Dzwony kościoła Niepokalanego Serca NMP również mają ciekawą historię. Po wielu latach służenia zostały skradzione podczas II wojny światowej. III Rzesza miała przeznaczyć je na przemysł zbrojeniowy.

Po tych wydarzeniach kościół mimo wszystko zachował swój pierwotny wystrój i w stanie nienaruszonym służył nadal parafii rzymsko-katolickiej w Szklarskiej Porębie.W środku tego wyjątkowego zabytku można podziwiać zawieszony wielki lichtarz, ufundowany przez lokalnych hutników i szlifierzy, który został wykonany ręcznie z bezbarwnego szkła. Ponadto warto zwrócić uwagę na drewnianą chrzcielnicę, równie piękną ambonę czy też dużą liczbę obrazów, które zostały zachowane i zdobią świątynię aż od XVIII wieku.

Dodano: 2016-05-20
Komentarze (0)
Dodaj komentarz