Kilka słów o Szklarskiej Porębie

SZKLARSKA PORĘBA - Miasto i gmina w powiecie jeleniogórskim; 7 tyś mieszkańców. Miasto położone w dolinie rzeki Kamiennej, między Karkonoszami i Górami Izerskimi. Jest to największa stacja klimatyczna na Dolnym Śląsku. Klimat tego miasta, jest zbliżony do warunków, jakie istnieją w miejscowościach alpejskich na wysokości ok. 2000 m n.p.m. Dzięki tak niezwykłym warunkom, miasto często gości sportowców na obozach kondycyjnych.

Miejscowość od zawsze związana była z hutami szkła, a prawa miejskie otrzymała w 1959 roku. Nad miastem góruje Szrenica 1362 m n.p.m., na której zboczach znajduje się jeden z najlepszych kompleksów narciarskich w Polsce - Ski Arena Szrenica. Na jego trasach możemy zjechać najdłuższą nartostradą w Polsce - 4444 metrową Lolobrygidą. Na terenie należącym również do Szklarskiej Poręby możemy pobiegać na nartach w najlepszym ośrodku narciarstwa biegowego w Europie Środkowej w Jakuszycach. W okresie letnim Szklarska Poręba to raj dla rowerzystów, a turyści piesi również nigdy się nie nudzą.

6 WYBRANYCH ATRAKCJI:

  1. TRASY BIEGU PIASTÓW NA POLANIE JAKUSZYCKIEJ - W tym niezwykłym miejscu odbywa się kilkadziesiąt imprez rekreacyjnych i sportowych o każdej porze roku. Narciarskie zawody ruszają zazwyczaj na początku grudnia, choć czasem, nawet już pod koniec listopada pierwsi narciarze pojawiają się na Polanie. Ostatnie narciarskie, rekreacyjne imprezy, trwają zawsze do pierwszej soboty maja, bo tego dnia odbywa się zakończenie sezonu zwane "Śnieżną Majówką". W tym okresie nieśmiało jeszcze wkraczają na trasy rowerzyści, którzy do pierwszego śniegu przemierzają izerskie szlaki. W ciagu trzech dni podczas Biegu Piastów, biega co roku kilka tysięcy osób.
  2. WODOSPAD KAMIEŃCZYKA - Jest to najwyższy (27-metrowy) wodospad w polskich Karkonoszach i całych Sudetach. Rzeka Kamieńczyk tworzy piękną, potrójną kaskadę. Między środkową i dolną kaskadą można dostrzec starą sztolnię zwaną Złotą Jamą. Przypuszcza się, że ta sztucznie wykuta grota, była wykonana przez Walończyków, którzy w XIV i XV wieku poszukiwali tam różnych cennych minerałów, a w szczególności ametystów i pegmatytów. Wodospad Kamieńczyka i część wąwozu do 1945 roku, był pomnikiem przyrody, a od 1959 roku jest rezerwatem przyrody na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Poniżej wodospadu znajduje się ok. 100 metrowy, wysoki na 25 metrów i wąski 3/5-metrowy wąwóz, do którego prowadzi trasa turystyczna. W 2007 nad wodospadem kręcono "Opowieści z Narnii 2".
  3. WODOSPAD SZKLARKI - Drugi co do wysokości 13,3 metra, wodospad w polskich Karkonoszach. Spadająca szerokim strumieniem, woda zwęża się u dołu i skręcając spiralnie tworzy nowy kocioł eworsyjny. Z parkingu do wodospadu prowadzi wygodna droga zakończona w pobliżu wodospadu platformą widokową. Dzięki tej drodze powstał niegdyś pierwszy w regionie odcinek szlaku turystycznego przystosowanego dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Obok wodospadu znajduje się schronisko PTTK Kochanówka. Jest to najczęściej odwiedzany wodospad w Karkonoszach.
  4. SZRENICA - Najważniejszy szczyt w zachodniej części Karkonoszy. Ten wznoszący się na wysokość 1362 m n.p.m. szczyt górski, położony jest, bezpośrednio nad Szklarską Porębą. Od wielu lat cieszy narciarzy doskonałymi trasami narciarskimi SKI ARENY SZRENICA z najdłuższą nartostradą w naszym kraju - Lolobrygidą mająca 4444 metrów długości. Na wierzchołku znajduje się prywatne schronisko Szrenica z 1922 roku. Wierzchołek jest zbudowany z granitu karkonoskiego, którego fragmenty rozsiane są w postaci wielu tajemniczych skałek. Te najbliższe od szczytu to Końskie Łby, Twarożnik, Wahadło lub Trzy Świnki.
  5. KOPALNIA KWARCU STANISŁAW - W szczytowej części Izerskich Garbów znajduje się jedna z najwyżej położonych kopalni odkrywkowych w Europie - ok. 1088 m. n.p.m. Kopalnia opiera swoje wydobycie na 7-kilometrowej żyle czystego kwarcu. Tradycje wydobycia kwarcu są bardzo odległe, bo sięgają XIII wieku. Tutejszy kwarc, mimo wysokiej jakości, do początków XX wieku, był stosowany wyłącznie w tutejszych hutach szkła. Gdy kolej dotarła do Szklarskiej Poręby nastąpił dalszy rozwój kopalni z uwagi możliwość łatwego transportu do odległych niekiedy miejsc. Obecnie wydobywany tam kwarc różowy jest bardzo poszukiwany.
  6. KAMIENNA - Jest lewym dopływem Bobru, jednocześnie odwadniającym wschodnie Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze. Źródła rzeki Kamiennej znajdują się na zboczu Mumlawskiego Wierchu na wys. 1120 metrów. Ujście do Bobru poniżej Jeleniej Góry, na wys. ok. 300 metrów. Długość rzeki 35 km. Dolina Kamiennej uchodzi za jedną z najpiękniejszych w całych Sudetach, a szczególnie malowniczy przełom między Szklarską Porębą Górną i Piechowicami. Wzdłuż przełomu prowadzi szosa z poł. XIX wieku, a po drugiej stronie rzeki ścieżka turystyczna powstała w XVIII wieku. Kamienna łączy miasta: Szklarską Porębę, Piechowice i Jelenią Górę.
Dodano: 2016-06-21
Komentarze (0)
Dodaj komentarz