Jak wybrać buty w góry?

Chcąc wyjechać w góry będzie można zdecydować sie na ciekawy pomysł jeśli chodzi o spędzenie urlopu w sezonie letnim i wiosennym. Góry przyciągają spokojem, ciszą, bliskością natury. Jeśli jednak ktoś jest miłośnikiem pieszych wędrówek powinien się do nich odpowiednio przygotować. Kluczowa będzie garderoba, po jaką będzie się sięgać przygotowując do takiego wyjazdu. Zapoznajcie się z naszym wpisem, a uzyskacie kilka podpowiedzi odnośnie tego jak przygotować się do wyprawy w góry.

Buty i ubrania w górach - dlaczego ich dobór jest tak ważny? 

Planując wyjazd w góry, trzeba mieć świadomość, że otoczenie pięknej przyrody niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Różnica wysokości jaką będzie się pokonywać może skutkować nagłymi zmianami w pogodzie, dlatego do swojej dyspozycji trzeba mieć odpowiednia garderobę, w tym dobre buty, które poradzą sobie na zróżnicowanym podłożu, jakie spotykamy w górach. Jak więc wybrać odpowiednie buty górskie? 

Duży wybór butów górskich w sklepach

Zaglądając do oferty, jaka przygotowana jest przez sklep https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-damskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-damskie.html, można się przekonać o tym, że wybór butów w sklepach jest bardzo szeroki. Warto więc zwrócić uwagę na pewne kwestie, które mogą mieć wpływ na podjęcie decyzji. Obuwie należy do kluczowych elementów wyposażenia w przypadku górskich wędrówek. Najważniejsze cechy, jakie powinny mieć takie buty, to nieprzemakalny materiał z jakiego są wykonane, solidna podeszwa i oczywiście idealnie dopasowany do użytkownika rozmiar. W trakcie pieszych wędrówek w górach będzie się można spotkać z różnym podłożem, dlatego but powinien zapewnić odpowiednią stabilizację. Trwałe górskie obuwie powinien mieć podwyższoną cholewkę, dzięki której kostka nie ucieka na boki i można stawiać kroki pewniej. 

Wyprawy wiosenne i letnie 

W przypadku planowania wypraw w góry w okresie wiosennym i letnim należy zadbać o buty z twardą podeszwą, nieco powyżej kostki, dzięki którym skalne wspinaczki nie będą stanowić problemu. Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o materiał, będzie nubuk albo skóra. Naturalne materiały odpowiednio chronią buty przed uszkodzeniami, a jednocześnie nie będą powodować nadmiernego pocenia się stopy. Najlepsze będą buty wykonane z jednego fragmentu skóry, ponieważ charakteryzować się będą najlepszą skutecznością w przypadku wodoodporności. 

Górskie wyprawy w okresie zimowym 

Jeśli w grę wchodzić będzie wyprawa w góry w okresie zimowym, należy mieć świadomość, że wybór obuwia może być nieco trudniejszy ze względu na trudniejsze warunki atmosferyczne, jakie pojawią się w tym okresie w górach. Trzeba mieć świadomość, że konieczna jest odpowiednia przyczepność i amortyzacja w trakcie poruszania się po śliskich i ośnieżonych szklakach. Zimą należy postawić na wysoką cholewkę, zastosować dodatkowo membrany, które będą chronić przed wniknięciem wilgoci. But musi chronić przed niskimi temperaturami, a jednocześnie zapewnić stopie oddychalność. Na zimę trzeba wybrać buty z podeszwą wykonaną ze specjalnej gumy, która będzie gwarantować odpowiedni poziom przyczepności również dzięki zastosowaniu specjalnego bieżnika. Jeśli szklaki są oblodzone możliwe, że konieczne będą do zastosowania raki. Korzystając ze wskazanych podpowiedzi, będziecie mogli wybrać dla siebie odpowiednie buty w góry i zapewnić sobie komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie pieszych wędrówek. 

Dodano: 2022-08-31 15:37:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz