Jak rozliczyć delegację krajową? Poznaj zasady

Duża część wykonywanych profesji wiąże się z koniecznością wyjazdów służbowych. Warunki wysłania pracownika w delegację reguluje przede wszystkim Kodeks pracy. W tym artykule dowiesz się, jakie korzyści przysługują pracownikowi z tytułu podróży służbowej oraz w jaki sposób rozliczyć delegację np. do Szklarskiej Poręby. 


Delegacja krajowa – jakie warunki trzeba spełnić?


Delegacja krajowa odbywa się na terenie kraju związanego z wykonywaniem obowiązków zawodowych przez pracownika. Na polecenie pracodawcy podejmuje się zadania służbowe poza stałym miejscem pracy.


W związku z powyższym Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek poniesienia poszczególnych kosztów z tytułu wysłania pracownika na delegację. Chodzi m.in. o pokrycie kosztów podróży służbowych i wyżywienia (jednak w zależności od liczby przepracowanych godzin) czy noclegu.


Jakie warunki musi spełnić wyjazd, by mógł zostać określony jako delegacja krajowa? Przede wszystkim musi wiązać się z wykonywaniem zadań służbowych na terenie kraju, jednak w innej miejscowości niż ta, w której pracownik ma stałe miejsce zatrudnienia. Polecenie wyjazdu musi z kolei wyjść ze strony pracodawcy lub przełożonego.


Warto pamiętać, że delegacja krajowa nie będzie obowiązywać pracowników, których charakter wykonywanej na co dzień pracy wiąże się z koniecznością podróżowania po terenie danego regionu czy całego kraju. Chodzi m.in. o przedstawicieli handlowych, kierowników regionalnych czy monterów.

Jak rozliczyć delegację?

Pracownik ma 14 dni kalendarzowych na rozliczenie delegacji od daty jej zakończenia. Konieczne będzie okazanie dokumentów potwierdzające poniesione wydatki, np. zakupiony bilet, opłata za parking, faktura ze stacji benzynowej czy z hotelu.


Poza zwrotem poniesionych przez pracownika kosztów pracodawca zobowiązany jest na wypłacenie diety, która od 1 stycznia 2024 r. wynosi 45 zł za dobę podróży pracownika. 


Warto pamiętać, że w przypadku delegacji krajowej kwota wypłaconej diety będzie uzależniona od długości wyjazdu służbowego. Jeśli pracownik przebywał na wyjeździe służbowym krócej niż 8 godzin, dieta nie będzie mu przysługiwać. Delegacja, która trwała od 8 do 12 godzin będzie wiązała się z wypłaceniem połowę dziennej stawki diety. Powyżej 12 godzin obowiązuje jej pełna stawka.

Więcej informacji na temat rozliczania delegacji krajowych znajdziesz m.in. na tej stronie: https://aleo.com/pl/blog/delegacja-krajowa-2024-zasady-rozliczania/.


Zwrot kosztów transportu

Pracownik może udać się w delegację krajową własnym pojazdem lub transportem publicznym. W przypadku ostatniego pracodawca ma obowiązek pokrycia całości kwoty udokumentowanej biletem lub fakturą za przejazd. Pracodawca ma jednak prawo, by wskazać rodzaj transportu lub klasę przejazdu.


W przypadku wyboru własnego środka pojazdu przez pracownika (na co wcześniej wyraził zgodę) rozliczenie następuje poprzez mnożenie przejechanych kilometrów przez ustawową stawkę obowiązującą za 1 kilometr.


Pracodawca wydatki poniesione na wyjazdy służbowe pracowników może wliczyć w koszty prowadzonej działalności, nie wolno jednak przy tym przekroczyć obowiązujących limitów. Artykuł sponsorowany.

Dodano: 2024-06-11 10:29:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz