Górskie szlaki Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba jest doskonale położoną bazą wypadową do wypraw w Góry Izerskie oraz Karkonosze. Swobodnie można zaplanować zarówno krótką, kilku-, kilkunastokilometrową pętlę albo wielodniową wyprawę przez kolejne szczyty. Rozwinięta sieć oznakowanych, niejednokrotnie utwardzonych szlaków turystycznych oraz malowniczo położonych schronisk pozwala właściwie na wszystko, na co można mieć ochotę.


Wymienione wyżej sudeckie pasma górskie przyciągają niepowtarzalnymi panoramami, różnorodną fauną czy też wyjątkową szatą roślinną - nawet jeśli tworzą ją zagrożone gatunki, działalność banków genów pozwoli utrzymać naturalny stan biosfery. Utworzenie Karkonoskiego Parku Narodowego również mówi samo za siebie o przyrodniczej wartości okolicznych terenów. W związku z tym, lepiej zadbać przed przyjazdem o dużą ilość wolnego miejsca w pamięci aparatu… lub zakupić kilka fotograficznych klisz, jeśli ktoś preferuje oldschoolowe zdjęcia.

Obowiązkowym punktem programu pobytu w Szklarskiej Porębie musi być wycieczka pod Wodospad Kamieńczyka. Kaskady spadają z wysokości blisko 30 metrów. To jedna z wizytówek Karkonoszy, do której najprościej trafić wyruszając z centrum miejscowości na Halę Szrenicką i Śnieżne Kotły, wzdłuż Głównego Szlaku Sudeckiego, oznaczanego kolorem czerwonym. Tuż obok wodospadu wybudowano schronisko.

Wyjątkowo fotogenicznym miejscem w Szklarskiej Porębie jest Złoty Widok - punkt obserwacyjny na skalnym klifie w rzecznej dolinie. Prowadzi do niego niebieski szlak turystyczny, łączący stację kolejową “Szklarska Poręba Górna” ze Świeradowem-Zdrojem. Złoty Widok wyrasta nieopodal Grobu Karkonosza oraz Chybotka - jednej z najbardziej charakterystycznych w regionie grup głazów.

Takich jest zresztą zdecydowanie więcej: Twarożnik, Trzy Świnki, Końskie Łby, Krzywe Baszty… Genezę ich powstania z reguły wyczerpująco przedstawiają tablice informacyjne. Na marginesie - istnieje specjalna ścieżka edukacyjna KPN-u, licząca 12 kilometrów i prowadząca na szczyt Szrenicy, której sumienne przejście pozwoli znacząco pogłębić ekologiczną wiedzę o regionie.

Swoją drogą - ścieżki prowadzące na tę górę, wznoszącą się na 1362 m n.p.m., cieszą się szczególnym powodzeniem wśród turystów. Szrenica może być zarówno celem niezapomnianej wycieczki, jak i przystankiem przed ruszeniem dalej. W pobliżu szczytu wybudowano schronisko, poza tym da się tutaj wjechać całorocznymi wyciągami linowymi.

Szeroko polecanym kierunkiem dalszej wędrówki jest wschód i Łabski Szczyt (1471 m). Szlak zapewnia niesamowite doznania estetyczne, a to dzięki zachwycająco pięknym panoramom na Kotlinę Jeleniogórską, Izery czy Szklarską Porębę. Perłą w koronie urody Karkonoszy są jednak bezapelacyjnie Śnieżne Kotły (1490 m) - strome, porośnięte mchami i trawami skaliste zbocza, niewielkie, aczkolwiek niezwykle urokliwe jeziorka. Podejście na szczyt od strony Szklarskiej Poręby jest raczej łagodne. Za to biegnąca przez dno Kotłów Ścieżka Nad Reglami będzie zdecydowanie trudniejszym wyzwaniem.

Kolejną szczególnie interesującą miejscówką dla amatorów pstrykania zdjęć są Krucze Skały. Są godne uwagi także ze względu na funkcjonujący tutaj ekstremalny, górski park linowy. Pokonywanie kolejnych przeszkód, zawieszonych nawet 30 m nad ziemią, to niepowtarzalne doznanie. Krucze Skały mieszczą się na prawym brzegu Kamiennej.

Znacznie niżej, nieopodal miejsca w którym do głównej rzeki miasta wpada Szklarka, można podziwiać kolejny wyjątkowo malowniczy wodospad Szklarki. W pobliżu znajduje się także nietypowa Czerwona Jama. Do kaskady i kopalnianej pieczary najłatwiej dojść przez niebieską trasę łączącą Piechowice ze schroniskiem Pod Łabskim Szczytem. Odpoczynek w cywilizowanych warunkach umożliwia popularna “Kochanówka”.

Wyjątkowo ciekawą trasą w Górach Izerskich jest też tzw. Astrościeżka, zaczynająca się w pobliżu schroniska Orle. Pozwala poznać wiele astronomicznych ciekawostek. Popularną destynacją jest także Zakręt Śmierci przy żółtym szlaku, kończącym się na schronisku “Wysoki Kamień”.

Do dokładnego wytyczenia ciekawej ścieżki mapy nie są niezbędne, ale ich użyteczności nie sposób kwestionować. A są jeszcze przecież szlaki rowerowe - w sumie 450 kilometrów na 19 oznaczonych trasach.

Po całodniowym wysiłku na stokach i po długich spacerach ustrojonymi zimową aurą uliczkami Szklarskiej Poręby, zawsze skorzystać można także z bogatej oferty wielu noclegów w Karpaczu serwujących szereg zabiegów relaksacyjnych i poprawiających urodę.Dodano: 2016-06-17
Komentarze (0)
Dodaj komentarz