Enoturystyka, czyli winne podróże bez poczucia winy

Polacy piją już nie tylko wódkę czy piwo. Coraz chętniej sięgają też po bardziej wyrafinowane trunki, w tym wino. Wprawdzie daleko nam jeszcze do Włochów czy Francuzów, ale wino zaczyna się też sprawdzać w turystyce. I wbrew pozorom nie trzeba jej daleko szukać.

Wyjazdy enologiczne to wciąż niszowa, lecz zyskująca coraz większą popularność gałąź turystyki i rekreacji. Oczywiście prym w tej kategorii - podobnie jak w przypadku średniego rocznego spożycia - wiodą Włochy i Francja. Niemniej polska mapa winiarska także się wzbogaca się o kolejne winnice.

Najbardziej znany krajowy szlak winiarski obejmuje Zieloną Górę, a więc całkiem niedaleko. Oczywiście możemy szukać atrakcyjnych winnic w innych regionach kraju, począwszy od Pomorza, a skończywszy na Podkarpaciu. Warto wybrać się chociażby na święto tego trunku organizowane w Janowcu czy Jaśle.

Wydawałoby się, że enoturystyka to coś dla osób z tłustym portfelem. Enoturyści uchodzą też za osoby wykształcone, należące do elitarnych grup. Ale niekoniecznie musi tak być w praktyce. Wiele winnic znajduje się w pobliżu miejsc atrakcyjnych turystycznie (np. Winnica pod Lubuskiem Słońcem w gminie Lubrza, niedaleko jeziora Niesłysz). Wówczas możemy potraktować enologiczny wypad jako lokalną atrakcję i uzupełnienie wypoczynku, bo przecież uprawa winorośli to również pasja i hobby, które nie ma ceny. Nic więc dziwnego, że coraz więcej właścicieli winnic zaczyna myśleć o wykorzystaniu zjawiska enoturystyki i oferuje m.in. noclegi. Warto spróbować.

Zdjęcie pochodzi z serwisu sxc.hu

Dodano: 2014-01-14 14:28:07

Komentarze (1)
Anonim
16.05.2023 20:35

https://tubylce.pl/ Zapraszam Cię do mojego bloga podróżniczego, gdzie odkrywamy fascynujący świat pełen przygód i niezapomnianych wspomnień. Czy kiedykolwiek marzyłeś o eksploracji odległych zakątków naszej planety? Czy może chciałbyś poznać ciekawe miejsca blisko Ciebie, które jeszcze czekają na odkrycie? Na moim blogu podzielę się z Tobą inspirującymi historiami, poradami, a także niezwykłymi zdjęciami z moich podróży. Razem przeniesiemy się na tętniące życiem ulice metropolii, wędrować przez mistyczne lasy, odkrywać dziewicze plaże i zanurzymy się w kulturze różnych narodów. Będziemy odkrywać ukryte perełki, zaskakujące smaki, oraz najpiękniejsze krajobrazy, które oczarują Cię na każdym kroku.

Dodaj komentarz