Dom Carla i Gerharta Hauptmannów

W Szklarskiej Porębie znajduje się pewne unikalne muzeum, które mieści się w dawnym domu artystów Carla i Gerharta Hauptmannów, którzy żyli na przełomie XIX i XX wieku.

Pierwszy z braci – Carl, był nie tylko filozofem i artystą, ale również biologiem. Najbardziej zasłynął z „Księgi Ducha Gór”, w której opisał dziewięć przygód tego legendarnego króla Karkonoszy. Gerhart Hauptmann natomiast był laureatem literackiej Nagrody Nobla. Otrzymał ją w 1912 roku za całokształt twórczości, a swoje największe dzieła, jak „Tkacze”, „Woźnica Henschel” czy „Wniebowzięcie Hanusi” napisał właśnie w domu w Szklarskiej Porębie.

W tamtym czasie było to miejsce spotkań wielu artystów i naukowców z całej Europy, które dało początek stowarzyszenia kultury w Szklarskiej. Działalność artystyczna jest podtrzymywana tam do dziś. Gospodarze organizują liczne plenery dla studentów Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, stałe wystawy związane z Karkonoszami, a także byli inicjatorami powstania stowarzyszenia „Nowy Młyn. Kolonia Artystyczna”. Dom Carla i Gerharta Hauptmannów to wyjątkowe miejsce w Szklarskiej, które na długi czas zapisało się jako miejsce lokalnej kultury.

Dodano: 2016-05-20
Komentarze (0)
Dodaj komentarz