Dlaczego wakacje z dziećmi akurat w górach zawsze muszą się udać?

Znalezienie odpowiedniego miejsca na wakacyjny wyjazd całą rodziną - zwłaszcza kiedy dzieci są jeszcze małe, wymagające właściwie bezustannej opieki - stanowi nie lada wyzwanie. Trzeba pogodzić całe mnóstwo różnych potrzeb: odpowiedni komfort w miejscu pobytu, rozmaite atrakcje i rozrywki, zdrowy klimat, bezpieczeństwo… Wydaje się, iż najbardziej uniwersalnym sposobem na wczasy z dziećmi będzie wypad w góry. A te w Polsce są wyjątkowo piękne i turystycznie atrakcyjne.

W kontekście wakacji z dziećmi zapewne najistotniejszą sprawą dla rodziców będą niezaprzeczalne walory klimatyczne miejscowości w górach. Duża wysokość, rozległe lasy, czyste powietrze - doskonałe warunki dla zdrowego rozwoju dróg oddechowych. Wprawdzie sporo się mówi o coraz większym stężeniu zanieczyszczeń powodujących smog - lecz latem to zjawisko nie występuje. Problem palenia kiepskiej jakości opałem, a tak de facto śmieciami w rodzaju plastikowych butelek, dotyczy przede wszystkim nielicznych bezwietrznych dni późną jesienią i zimą.

Wracając natomiast do spraw dużo przyjemniejszych - naturalnie zdecydowanie największe korzyści z przebywania w górach daje aktywny wypoczynek, ruch na świeżym powietrzu. Rzecz jasna wybierając się na górskie szlaki razem z dziećmi, nie ma się co nastawiać na bicie żadnych rekordów czy wędrówki trwające po kilka dni, poprzetykane nocowaniem w kolejnych schroniskach. Trzeba realistycznie ocenić możliwości swoich milusińskich i zaplanować parę przerw w drodze do obranego celu wakacyjnej wycieczki. Z drugiej strony: uleganie dzieciom już przy pierwszych oznakach zmęczenia i narzekania to równie kiepski pomysł, co forsowanie dalszego spaceru na siłę. Warto jeszcze dodać, że dla turystów z maluchami pchanie wózka nawet po najrówniej wybrukowanej trasie nie ma najmniejszego sensu, skoro dostępne są specjalne nosidełka do wyjść w góry.

Ciekawą alternatywą dla przemierzania kolejnych ścieżek i zdobywania kolejnych szczytów mogą być… kąpiele oraz wodne zabawy w aquaparkach. Sporo miejscowości może się pochwalić gorącymi źródłami, co pozwoliło na powstanie dużych basenów termalnych. A chyba nikt nie ma wątpliwości, że w rozbudowanym parku wodnym i dzieci będą się świetnie bawić, i dorośli będą mogli się odprężyć i zrelaksować. Taką opcję na wakacje w górach serwują nie tylko uzdrowiska z długimi tradycjami - jak np. jeleniogórskie Cieplice - ale też kurorty które właśnie na termach zbudowały swoją renomę: Bukowina Tatrzańska, Szaflary, Białka Tatrzańska, Chochołów itd.

A na zakończenie trzeba jeszcze dodać, że na rodziny z dziećmi w górach zawsze czeka dużo, dużo więcej atrakcji niż “tylko” aktywne spędzanie wolnego czasu i podziwianie malowniczych pejzaży. Każda miejscowość ma własny, unikalny zestaw atutów na wakacje. Parę przykładów: Szklarska Poręba eksponuje swoje rzemieślnicze tradycje, pozwalając sprawdzić się w wielu dawnych zawodach (patrz: Żelazny Tygiel Waloński). Z kolei Karpacz pełen jest frajdy i zabawek (od miejskiego muzeum, przez interaktywne wystawy z klockami LEGO, aż po prywatne kolekcje w rodzaju Domu Lalki Adoptowanej). A tak na marginesie, to muzea z zabawkami działają też w Krynicy-Zdroju i Kudowie. W tej drugiej miejscowości warto polecić też ruchome szopki. Zakopane? Multum parków rozrywki! I tak dalej, et cetera, i tym podobne.

Dodano: 2017-10-26 11:56:00

Komentarze (1)
Anonim
26.10.2017 14:17

Taka zastanawiająca zależność - o ile nad morzem rozwrzeszczane dzieciaki dają się mocno we znaki, tak w górach to zjawisko praktycznie w ogóle nie występuje. Co mogłoby się wydawać nieco dziwne, skoro na wakacjach cały ruch turystyczny gwałtownie przybiera na sile. Pewnie chodzi o to, że na szlaku dzieciaki są już mocno zmęczone, zwyczajnie nie mają sił, żeby dokazywać... I dobrze im tak :)

Dodaj komentarz