Dlaczego oprócz karty EKUZ warto posiadać też ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając się za granicę, powinniśmy pamiętać o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, które będzie nam zapewniać szeroką ochronę w przypadku wielu zdarzeń. Niektórzy zabierają ze sobą wyłącznie kartę EKUZ. Czy to wystarczy? Jaką ochronę gwarantuje taka karta i w jakich krajach jest honorowana?

Karta EKUZ – co to jest?

EKUZ to skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Mając tę kartę, możemy korzystać bezpłatnie z opieki zdrowotnej na terenie krajów, które należą do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Nie jest jednak tak, że w każdym państwie, w którym się znajdziemy, będzie się to odbywać na takiej samej zasadzie, jak w Polsce. Przeciwnie – mamy prawo do takich świadczeń zdrowotnych, jakie są dostępne dla mieszkańców danego kraju. Warto pamiętać, że EKUZ nie uprawnia do korzystania z całkowicie bezpłatnej opieki zdrowotnej. Będziemy musieli zapłacić za te świadczenia, które są w danym kraju płatne.

Jeśli wyjeżdżamy za granicę do jednego z państw, które honorują kartę EKUZ, to powinniśmy ją ze sobą zabrać.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Wniosek o tę kartę można złożyć na kilka sposobów:

 • w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ – osobiście;
 • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta;
 • pocztą elektroniczną;
 • pocztą tradycyjną – wystarczy wysłać wypełniony wniosek na adres danego oddziału lub delegatury NFZ;
 • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.

Ważność karty EKUZ wynosi od 42 dni do nawet 5 lat. Najniższy okres obowiązuje w przypadku osoby będącej w połogu, która nie ma ubezpieczenia, ma obywatelstwo Polskie i mieszka w naszym kraju. 5 lat dotyczy np. pobierających emeryturę. Standardowy czas ważności tej karty dla osób, które są zatrudnione lub prowadzą działalność gospodarczą, wynosi 3 lata.

EKUZ – jakie świadczenia są płatne?

Europejska Karta Zdrowia nie uprawnia nas do korzystania ze wszystkich świadczeń zdrowotnych za darmo. W zależności od kraju mogą pojawić się różne koszty, np.:

 • Austria – za każdy dzień pobytu w szpitalu należy zapłacić od 16,8 do 20,1 euro.
 • Belgia – musimy pokryć od 20 do 40 proc. kosztów związanych z wizytami lekarskimi i zabiegami u dentysty.
 • Czechy – obowiązuje pełna płatność w przypadku akcji pogotowia górskiego.
 • Łotwa – pierwszy dzień w szpitalu jest bezpłatny, ale każdy kolejny kosztuje już 10 euro za dzień, przy czym limit wynosi 355,72 euro na pobyt.

Żeby uniknąć takich wydatków, opłaca się mieć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie podróżne – dlaczego warto?

Karta z NFZ to nie wszystko, czego potrzebujemy, żeby zapewnić sobie spokój podczas wyjazdu. . Warto również mieć ubezpieczenie na wakacje. Za takim wyborem przemawia:

 • szeroki zakres ochrony na czas podróży;
 • pokrycie kosztów leczenia prywatnego;
 • refundacja wydatków na leczenie;
 • ochrona nie tylko w krajach, które honorują kartę EKUZ.

Polisa turystyczna jest dostępna w ofercie towarzystwa ubezpieczeniowego Aviva (więcej o tej ochronie: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-turystyczne/). Ubezpieczenie to pokrywa m.in.:

 • koszty leczenia ubezpieczonego;
 • koszty szkód wyrządzonych innym;
 • wypłatę w razie kradzieży= bagażu;
 • koszty rehabilitacji po wypadku, do którego doszło na wakacjach – do limitu określonego w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Zakres polisy można rozszerzyć o koszty leczenia powstałe w wyniku aktów terroryzmu i niespodziewanego wybuchu wojny. Ubezpieczenie należy wykupić przed wyjazdem – może ono zacząć obowiązywać najwcześniej na następny dzień po opłaceniu składki, a najpóźniej po 90 dniach. Na ochronę można się również zdecydować, przebywając już za granicą, ale wówczas rozpocznie się ona najwcześniej po 3 dniach po dokonaniu płatności.

Karta EKUZ nie zapewnia wystarczającej ochrony na czas wyjazdu turystycznego. Tylko mając ubezpieczenie podróżne z odpowiednim zakresem ochrony, unikniemy poniesienia możliwych kosztów świadczeń zdrowotnych.

Źródło: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/

Dodano: 2021-03-18 13:04:00

Komentarze (1)
JosephSkigo
6.06.2021 21:49

В Pinterest с 2012 г. Реклама в нем дает Заказчикам из Etsy, Shopify, amazon заработки от 7000 до 100 000 usd в месяц. http://1541.ru Ручная работа, Цена 300-1000 usd за месяц

Dodaj komentarz