Buty hikingowe – jak wybrać model na jesień?

Górskie wędrówki to doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu, także jesienią. Wybierając się zarówno na dłuższą, jak i krótszą wyprawę, powinieneś się odpowiednio przygotować – od tego zależy Twój komfort i bezpieczeństwo. Kluczowy jest stosownie dobrany strój, w tym obuwie. Dobrym rozwiązaniem są buty hikingowe, które świetnie sprawdzą się podczas różnorodnych wycieczek. Czym są i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Co to właściwie są buty hikingowe?

Odpowiednie obuwie powinien mieć każdy zapalony miłośnik wędrówek. Szczególnie warte uwagi są buty hikingowe, które znajdziesz na stronie https://merrell.pl/all-hiking. Warto pamiętać, że to inne modele niż popularne „treki”. W porównaniu z butami trekkingowymi są lżejsze, zazwyczaj nieco niższe i wyróżniają się większą elastycznością. Zapewniają przy tym wygodę, a także wytrzymałość i dobrą przyczepność do podłoża.


Warto podkreślić, czemu w zasadzie służy obuwie hikingowe. Takie buty nadają się na piesze wędrówki z lekkim ekwipunkiem, które trwają zazwyczaj jeden dzień. Sprawdzą się podczas wycieczek na niżej położonych szlakach o łatwym lub średniozaawansowanym poziomie trudności. Niekoniecznie sprawdzą się zatem na Orlej Perci, ale bez problemu zrobisz sobie w nich rekreacyjną wycieczkę po niższym i mniej wymagającym terenie. Jednocześnie buty hikingowe są dość uniwersalne. Możesz założyć je zarówno wtedy, gdy planujesz wędrowanie po górskich dolinach, jak i zabrać ze sobą na wypad za miasto na leśną wyprawę.

Czym wyróżniają się dobre buty hikingowe?

Aby wybrać dobre buty hikingowe, musisz wiedzieć, czym się one charakteryzują. Zacznijmy od zewnętrznego materiału takiego modelu. Najlepiej, aby była to naturalna skóra, np. zamsz lub nubuk. Jest ona mocna i wytrzymała, co jest bardzo ważne podczas wypraw. Na wierzchu butów hikingowych powinna znajdować się też specjalna siateczka, która sprawi, że obuwie lepiej oddycha. Jeśli szukasz czegoś na jesienne wyprawy, zwróć uwagę na modele wyposażone w wodoodporną membranę, która dobrze chroni wnętrze buta przed przedostawaniem się wilgoci.


Jeśli zaś chodzi o cholewkę, w butach hikingowych może ona być zarówno niska, jak i nieco podwyższona. Podczas jesiennych wycieczek sprawdzą się obie opcje – o tej porze roku druga z nich prawdopodobnie okaże się jednak wygodniejsza. Warto też zwrócić uwagę na język. Najlepiej, aby był zaprojektowany w taki sposób, by chronił przed przypadkowym dostaniem się do środka butów wszelkich zanieczyszczeń, np. drobnych kamyków, które potrafią bardzo uprzykrzyć wędrówkę.

Odpowiednia podeszwa, czyli ważny element butów hikingowych

Kluczowe znaczenie w butach hikingowych ma podeszwa. Ta znajdująca się w środku obuwia powinna być dobrze dopasowana do stopy i wykonana z odpowiedniego materiału, np. pianki EVA. Pozwoli to na zwiększenie jej stabilności, co z kolei przełoży się na komfort chodzenia. Jeżeli planujesz długie wyprawy, zwróć też uwagę, czy wewnętrzna podeszwa ma wzmocnienia, które wspierają strategiczne części stopy – może to wpłynąć na mniejsze zmęczenie podczas wielogodzinnego wędrowania. 


Podeszwa zewnętrzna z kolei musi być trwała i zapewniać dużą przyczepność na każdym terenie, nawet przy niekorzystnej pogodzie. Warto zwrócić uwagę na to, czy ma perforowany bieżnik, który zmniejsza ryzyko poślizgu. Znacząco ułatwia to wędrowanie jesienią, kiedy o wiele częściej można spodziewać się deszczu czy błota.

Dodano: 2022-09-05 09:28:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz