10 najciekawszych atrakcji w Pradze

Wycieczka do Czech własnym samochodem

Idealnym pomysłem na jednodniową wycieczkę będzie Praga. To czeskie miasto leży w odległości jest zaledwie 150 km od Szklarskiej Poręby. Dostaniesz się do Czech autobusem z Jeleniej Góry, możesz też wykupić wycieczkę, oferowaną w lokalnych biurach podróży. Najkomfortowiej będzie jednak wybrać własny samochód. 

Wyposaż go w apteczkę i kamizelki odblaskowe, ale też w komplet żarówek i koło zapasowe - brak tych akcesorium może skutkować mandatem. Jeżeli chcesz, poza Pragą zobaczyć też inne miasta, pamiętaj, że winieta Czechy jest tutaj niezbędna. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że 90% dróg w Czechach jest płatnych, dlatego lepiej zadbać o to przed wyjazdem.

Co musisz zobaczyć w Pradze - nasz ranking

1. Grające fontanny

Fontanna została zaprojektowana przez Franciszka Krizika, który był sławnym i cenionym wynalazcą. Fontanna istnieje już od roku 1891, kiedy to odbyła się wystawa techniczna. Każdego wieczora zbiera się wokół niej mnóstwo ludzi pragnących zobaczyć niesamowity spektakl. Bogate barwy oraz muzyka tworzą niepowtarzalny klimat. W sezonie letnim urozmaicają go dodatkowo pokazy taneczne.

2. Zamek na Hradczanach

Zamek ten istnieje już od ponad tysiąca lat i był siedzibą książąt i królów Czeskich. Ciekawostką jest to, iż został on wpisany do księgi rekordów Guinessa jako największy zamek pod względem zajmowanej powierzchni. Ponadto jest to siedziba prezydenta Czech.

3. Zegar astronomiczny

Jest to jedna z ciekawszych atrakcji. Znajduje się on na południowej stronie ściany ratusza staromiejskiego. Został skonstruowany już w roku 1410. Pokazuje on między innymi fazy księżyca, jego położenie czy położenie słońca. Ponadto znajdą się na nim również ruchome figury przedstawiające dwunastu apostołów oraz Śmierci, Turka, Marności i Chciwości. Naprawdę warto zobaczyć tę niezwykłą atrakcję

4. Most Karola

Ten most jest najstarszy w Pradze. Został wzniesiony już w XIV wieku przez ówczesnego króla Karola VI. Na cześć króla most nazwano dopiero w XIX wieku. Dotknięcie znajdującego się tam pomnika świętego podobno spełnia marzenia.

5. Ogrody Pałacowe pod Zamkiem Praskim

Znajduje się tu kilka ogrodów połączonych ze sobą. Na ich terenie znajdują się liczne fontanny, schodki oraz ciekawa roślinność. Można tu spędzić miło czas, podziwiając piękne kwiaty czy ściany porośnięte bluszczem.

6. Katedra Świętego Wita

Katedra to piękna budowla, która jest jedną z najdłużej wznoszonych katedr na świecie. Jej budowę rozpoczęto w 1344 roku, a ukończono dopiero w 1929 roku. Można w niej znaleźć wiele ciekawych zabytków jak Kaplica Świętego Wacława czy Świętego Jana Nepomucena. Warto odwiedzić katedrę, chociażby ze względu na jej ciekawą architekturę.

7. Ściana Johna Lenona

Ściana znajduje się niedaleko mostu Karola. Zobaczyć na niej liczne grafiki przedstawiającego tego niezwykłego artystę. Rysunki na ścianie zaczęto tworzyć w roku 1980 po tragicznej śmierci Johna Lenona. Mimo iż wiele razy zamalowano tę ścianę i próbowano walczyć z wandalami, wciąż pojawiały się nowe grafiki.

8. Tańczący Dom

Jest to bardzo ciekawa budowla zaprojektowana przez słynnego amerykańskiego architekta Franka Gehry’ego. Podobno budowla przedstawia tańczącego Freda Astair i Ginger Rogers-to właśnie ta para miała być inspiracją dla architekta. Na najwyższym piętrze budowli można zjeść coś dobrego w restauracji, resztę budynku zajmują biura.

9. Wzgórze Petrin i Wieża Widokowa

Jest to idealne miejsce na odpoczynek od tłumów turystów. Można zorganizować sobie tu piknik, usiąść na ławeczce i cieszyć się pięknym dniem. Dodatkowo dzięki znajdującej się tutaj replice wieży Eiffla można poczuć się niemal jak w Paryżu. Z wieży rozpościera się piękny widok na okolicę.

10. Piwiarnia u Fleku

Jest to jedna z najbardziej znanych piwiarni, wytwarzany jest tu jeden rodzaj piwa-ciemny i mocny lager. Podczas wizyty w tym miejscu mona też odwiedzić muzeum piwowarskie oraz nieduży browar.


Jest to tylko część ciekawych atrakcji znajdujących się w Pradze, resztę odkryj sam!

Dodano: 2022-06-30 15:32:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz