Najlepsze atrakcje w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba jest jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miast u podnóża Sudetów. Nic dziwnego. Sporo tu jest atrakcji. Od wiosny do jesieni przybywają miłośnicy wędrówek po górach, zimą mnóstwo narciarzy. Bogata oferta noclegów i gastronomii pozwala przyjechać na kilka dni. Sprawdźmy co dokładnie warto odwiedzić tutaj oraz w najbliższej okolicy.

10 najlepszych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby

Kiedy w wyszukiwarkę internetową wpisaliśmy hasło "Szklarska Poręba co zwiedzać" ukazało nam się wiele propozycji i to na niejednej stronie. Ponieważ jest tego sporo pozwólcie, że wybierzemy dla was 10 naszym zdaniem najlepszych i najciekawszych.

  • szlaki w góry
  • Wodospad Szklarki
  • Wodospad Kamieńczyka
  • Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmanów
  • Młyn Świętego Łukasza
  • Muzeum Ziemi "Juna"
  • Muzeum Mineralogiczne
  • Muzeum Energetyki
  • Krucze Skały
  • Krzywe Baszty

Zabytki historyczne i naturalne - czyli co jeszcze w Szklarskiej Porębie jest ciekawego?

Wymienione wyżej ciekawostki to oczywiście nie wszystkie atrakcje miasta. Koniecznie musimy też wspomnieć zabytki na przykład takie jak dziewiętnastowieczny kościół Bożego Ciała albo również dziewiętnastowieczny kościół św. Maksymiliana. Status zabytku mają także górskie schroniska - na przykład "Kochanówka" i "Pod Łabskim Szczytem". Piękne są niektóre dawne wille i pensjonaty. Ciekawostka przyrodniczą będzie Formacja Skalna Trzy Świnki albo też sztuczna jaskinia o nazwie "Czerwona Jama"

Szklarska Poręba - atrakcje do zwiedzania dla rodzin z dziećmi

Wodospad Szklarki - jedna z największych atrakcji Szklarskiej Poręby

W Szklarskiej Porębie na pewno nie będą się nudzić dzieci, które przyjadą tu ze swoimi rodzicami. Można je zabrać na przykład na wystawę klocków "Brick City" albo do Rodzinnego parku Rozrywki Esplanda, które (co ciekawe) czynne jest cały rok. Spróbujcie swoich sił i zręczności w parku linowym "Trollandia" albo odwiedźcie któryś z basenów. Niezapomnianych przeżyć dla wszystkich dostarczą loty balonem, a w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej dowiecie się co nieco o tutejszych górach i ich mieszkańcach. Postarajcie się zajrzeć także do Wioski Indiańskiej "Canoe". Jak widzicie liczne atrakcje Szklarska Poręba dla dzieci także ma.

A co robić gdy padadeszcz? Można odwiedzić Chatę Walońską czyli siedzibę Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Także tu mieści się muzeum kamieni szlachetnych, minerałów i innych skarbów ziemi. Ciekawą prywatną ekspozycję poznacie także w Galerii Rzeźby Ceramicznej. W Leśnej Hucie poznacie tajemnice produkcji szkła. Można też pograć w kręgle i zaliczyć Galerię Fotografii Artystycznej. Na chętnych czekają także liczne lokale gastronomiczne.

Atrakcje okolic Szklarskiej Poręby

Ciekawe atrakcje czekają na Was nie tylko w samej Szklarskiej Porębie ale także w sąsiednich miejscowościach. Na przykład w Sobieszowie (to już dzielnica Jeleniej Góry) znajdziecie zamek Chojnik. W uzdrowisku Cieplice - Zdrój (także Jelenia Góra) ma swoją siedzibę Muzeum Przyrodnicze. Jadąc w drugą stronę dotrzecie do innego uzdrowiska, mianowicie Świeradowa - Zdroju. Furorę robi tam między innymi wieża widokowa SKY - WALK. Także w Świeradowie znajduje się dolna stacja kolejki linowej na Izerski Stóg.

Jaki są atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie?

Rodzinom z dziećmi polecamy szczególnie Trollandię - to frajda dla wszystkich dzieciaków. Najmłodszych na pewno zainteresuje też wystawa klocków oraz Park Odkrywców.

Czy w Szklarskiej Porębie są atrakcje dla seniorów?

Seniorzy polscy i zagranicznie szczególnie doceniają spacery na Drodze pod Reglami oraz do Wodospadu Szklarski. To łagodne szlaki, oferujące niesamowitą, górską atmosferę. Polecamy także udać się do Cieplic - znanego w całej Europie uzdrowiska. Liczne sanatoria organizują tutaj specjalne rozrywki dla seniorów, jak wspólne wycieczki, wieczorki zapoznawcze czy dancingi. Siły pomoże zregenerować kąpiel w Cieplickich Termach.

Czy w Szklarskiej Porębie są szlaki rowerowe?

Tak, jest tutaj aż 19 tras rowerowych o różnej długości i trudności. Jednym z najpopularniejszych jest Mała Szklarska Pętla.

Jakie szlaki warto wybrać będąc w Szklarskiej Porębie?

Jednym z najczęściej uczęszczanych jest szlak na Szrenicę przez Halę Szrenicką oraz na Śnieżne Kotły. Innym szlakiem ze Szklarskiej Poręby chętnie wybieranym jest trasa na Wysoki Kamień. Widoki na Karkonosze i pobliskie miejscowości zapierają dech w piersiach.