Żelazny Tygiel Waloński

Żelazny Tygiel Waloński znany również jako Osada Poszukiwaczy Skarbów. Krótko rzecz ujmując, jest to niezwykły park historyczno-kulturowy poświęcony średniowiecznym Walonom, którzy kładli podwaliny pod złote czasy Szklarskiej Poręby.

Tamtą społeczność tworzyli przede wszystkim górnicy, hutnicy, płatnerze, kowale, węglarze, cieśle, snycerze, tkacze, garncarze i piekarze. Zwiedzanie Żelaznego Tygla Walońskiego to prawdziwa podróż w czasie, za sprawą zaangażowanych rekonstruktorów z Sudeckiego Bractwa Walońskiego, dzięki którym wioska tętni życiem.

Części tradycyjnych walońskich rzemiosł, z użyciem zrekonstruowanych narzędzi i maszyn z epoki, zwiedzający mogą spróbować samodzielnie - już po zakończeniu zwiedzania z przewodnikiem. Pod warunkiem, że są gotowi na dodatkowy wydatek. W Osadzie Poszukiwaczy Skarbów funkcjonują:

  • Mennica Walońska,
  • Kuźnia,
  • Huta,
  • Warsztat ceramiczny,
  • Warsztat ciesielsko-snycerski,
  • Warsztat zdobniczy,
  • Warsztat tkacki,
  • Warsztat powroźniczy.

Kolejne atrakcje - jak warsztat kamieniarski i warsztat płatnerski - mają powstać w nieodległej przyszłości. By skorzystać z warsztatu rzemieślnika trzeba wydać odpowiednią liczbę AuRunów - Walońskich Liczmanów. Jeden AuRun to równowartość 5-6 złotych. Przy czym wybicie jednej monety za pomocą rzymskiego Skorpiona jest wliczone w podstawową cenę wejściówki.

Żelazny Tygiel Waloński zwykle działa w sezonie wiosennym i letnim. Grupy zorganizowane mogą przyjeżdżać przez cały rok i umawiać się na zwiedzanie w dowolnym dniu tygodnia. Natomiast wejścia dla turystów indywidualnych mogą być ograniczone do 6 dni w tygodniu (w niedzielę nieczynne). Placówka organizuje również gry terenowe, biesiady przy ogniu oraz Terminy Walońskie - czyli tygodniowe wakacje w osadzie - bez współczesnych zdobyczy cywilizacji, za to z zajęciami średniowiecznego czeladnika.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Żywa osada walońska, gdzie zainteresowani historią regionu mogą zobaczyć jak przed wiekami żyli tajemniczy Walonowie. Obejrzeć, dowiedzieć się, spróbować na własnej skórze. W Osadzie Poszukiwaczy Skarbów funkcjonuje szereg warsztatów rzemieślniczych, gdzie pracuje się zgodnie ze średniowiecznymi regułami. Chętni mogą tu zostać na dłużej niż zwyczajowe 1-2 godziny.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz