Wycieczka Szlakiem Walońskim

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W Szklarskiej Porębie żyją jeszcze potomkowie pradawnego ludu poszukiwaczy – Walończyków. Początki ich historii sięgają aż średniowiecza. Podróżując przez całą Europę i władając tajemną wiedzą, wydobywali kamienie szlachetne i minerały, przetwarzając je na ozdoby, narzędzia, a nawet broń. Około XI wieku Walonowie dotarli w rejony Sudetów, by założyć osadę – Starą Wieś Szklarską (obecnie Szklarska Poręba Dolna). Wędrowcy bowiem odnaleźli tam wiele cieków wodnych, dzięki którym w okolicy Szklarskiej rozwinęło się szklarstwo, z którego miasto słynie do dziś.

Na cześć tego tajemnego ludu w Szklarskiej Porębie powstał Szlak Waloński, śladem którego można podążyć za interesującą historią owianą tajemnicą.

Aby podążyć tą wyjątkową ścieżką należy wyruszyć ze Szklarskiej Poręby Dolnej. Początek trasy znajduje się pod „Lipą sądową” - najstarszym w Szklarskiej pomnikiem przyrody i miejscem pierwszej osady Walończyków. Nieopodal znajduje się również pierwsza huta szkła, którą z pewnością warto odwiedzić. W drodze do doliny Kamieńczyka podziwiać można granitową skałę „Stróżna”, piękne widoki ciągnące się wzdłuż rzeki Kamiennej, aż w końcu Wodospad Szklarki – miejsce dawnego wydobycia złota i kwarcu dymnego.

Dalej, szlak wiedzie do starej Chaty Walońskiej – siedziby Wielkiego Mistrza Sudeckiego Bractwa Walońskiego, Muzeum Ziemi, domu powojennego malarza - Wlastimila Hofmana, Złotego Widoku, skąd rozciąga się panorama Karkonoszy oraz Orlej Skały, gdzie można zatrzymać się, aby dobrze zjeść. Szlak kończy się drogą do Grobu Karkonosza i Chybotka – chyboczącego się głazu, aż z powrotem do Szklarskiej Poręby Dolnej.

Szlak Waloński to wspaniała całodniowa trasa dla każdego. Jest łatwa do przejścia i prowadzi przez bardzo ciekawe miejsca w Szklarskiej Porębie. Zdobią go tablice informacyjne z opisami wszystkich ciekawych miejsc. Dodatkowo w Referacie Promocji Miasta w centrum można nabyć kolorowy przewodnik z dołączoną do niego mapką szlaku. Będąc w Szklarskiej Porębie z pewnością warto zwiedzić trasę Walonów, aby dowiedzieć się więcej o losach tego ludu, jak również ciekawych faktów z historii miasta.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja