Trasy rowerowe

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Karkonosze i Góry Izerskie to doskonałe, wielokrotnie sprawdzone areny do uprawiania rowerowej turystyki górskiej. Tak w wersji rekreacyjnej, jak i służącej profesjonalnym sportowcom do treningów lub… zdobywania medali na organizowanych w regionie kolarskich imprezach. Do wyboru są kilkudziesięciokilometrowe pętle, jak też trasy w granicach 10 km - po szosie asfaltowej, leśnych i polnych szutrowych ścieżkach i kamiennych dróżkach.

Intensywne prace nad rowerową stroną regionu rozpoczęły się w 2001 r., kiedy to wytyczono 278,3 km na 12 dedykowanych szlakach. Trasy są zróżnicowane pod wieloma kluczowymi względami. Skala trudności - bardziej odnosząca się do wysiłku wkładanego w ich pokonanie, niż do ewentualnych niebezpieczeństw czyhających po drodze - charakteryzuje się rozpiętością od 1 do 5 (w pięciostopniowej skali). Część z nich prowadzi przez tereny po czeskiej stronie granicy.

Aktualnie, wokół Szklarskiej Poręby, Piechowic, Świeradowa-Zdroju i Starej Kamienicy oznakowano i ponumerowano 19 tras rowerowych o łącznej długości ponad 450 kilometrów:

  1. Mała Szklarska Pętla (13 km),
  2. Trasa Kogeneracji (58 km),
  3. Duża Szklarska Pętla - Trasa Radiowej Trójki (25 km),
  4. Łącznik Trzech Dzielnic (9 km),
  5. Karkonoski Expres Pod Reglami - Zdrowa Trasa Vitaralu (19 km),
  6. Pętla Trzy Jawory (8 km),
  7. Pętla Dwóch Rzek (31 km),
  8. U Podnóża Wysokiego Grzbietu (35 km),
  9. Konna Ścieżka - Trasa Towarzystwa Izerskiego (18,5 km),
  10. Izerska Pętla - Trasa Interferii (48 km),
  11. Pętla Kamiennej - Trasa Gazety Wyborczej (13,5 km),
  12. Artystyczna (12 km),
  13. Izerska Pętla (41 km),
  14. Lang Team (5,9 km),
  15. Dookoła Kwisy (28 km),
  16. Duża Pętla Starej Kamienicy (40 km),
  17. Mniejsza Pętla Kamienicka (23,5 km),
  18. Piechowice I (15 km),
  19. Piechowice II (10 km).

Wyżej wymienione trasy to przede wszystkim pętle, które służą głównie poznawaniu walorów regionu. A są przecież jeszcze szlaki krajowe i międzynarodowe, łączące poszczególne miejscowości i obszary kontynentu. Jak rozróżnić klasy szlaków rowerowych od siebie? Po malowaniu oznakowania. Trasy regionalne mają sylwetkę rowerzysty oraz odpowiedni numer, krajowe symbol samego roweru i czarną obwódkę znaku, natomiast szlaki europejskie są w kolorze zielonym i z nazwą ER.

Oczywiście w okolicach nie brakuje wypożyczalni i punktów serwisowych, w których fachowcy odpowiednio przygotują rower pod czekające go wyzwania.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja