Trasy rowerowe
- Szklarska Poręba
- Atrakcje
- Trasy rowerowe
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Karkonosze i Góry Izerskie to doskonałe, wielokrotnie sprawdzone areny do uprawiania rowerowej turystyki górskiej. Tak w wersji rekreacyjnej, jak i służącej profesjonalnym sportowcom do treningów lub… zdobywania medali na organizowanych w regionie kolarskich imprezach. Do wyboru są kilkudziesięciokilometrowe pętle, jak też trasy w granicach 10 km - po szosie asfaltowej, leśnych i polnych szutrowych ścieżkach i kamiennych dróżkach.
Intensywne prace nad rowerową stroną regionu rozpoczęły się w 2001 r., kiedy to wytyczono 278,3 km na 12 dedykowanych szlakach. Trasy są zróżnicowane pod wieloma kluczowymi względami. Skala trudności - bardziej odnosząca się do wysiłku wkładanego w ich pokonanie, niż do ewentualnych niebezpieczeństw czyhających po drodze - charakteryzuje się rozpiętością od 1 do 5 (w pięciostopniowej skali). Część z nich prowadzi przez tereny po czeskiej stronie granicy.
Aktualnie, wokół Szklarskiej Poręby, Piechowic, Świeradowa-Zdroju i Starej Kamienicy oznakowano i ponumerowano 19 tras rowerowych o łącznej długości ponad 450 kilometrów:
- Mała Szklarska Pętla (13 km),
- Trasa Kogeneracji (58 km),
- Duża Szklarska Pętla - Trasa Radiowej Trójki (25 km),
- Łącznik Trzech Dzielnic (9 km),
- Karkonoski Expres Pod Reglami - Zdrowa Trasa Vitaralu (19 km),
- Pętla Trzy Jawory (8 km),
- Pętla Dwóch Rzek (31 km),
- U Podnóża Wysokiego Grzbietu (35 km),
- Konna Ścieżka - Trasa Towarzystwa Izerskiego (18,5 km),
- Izerska Pętla - Trasa Interferii (48 km),
- Pętla Kamiennej - Trasa Gazety Wyborczej (13,5 km),
- Artystyczna (12 km),
- Izerska Pętla (41 km),
- Lang Team (5,9 km),
- Dookoła Kwisy (28 km),
- Duża Pętla Starej Kamienicy (40 km),
- Mniejsza Pętla Kamienicka (23,5 km),
- Piechowice I (15 km),
- Piechowice II (10 km).
Wyżej wymienione trasy to przede wszystkim pętle, które służą głównie poznawaniu walorów regionu. A są przecież jeszcze szlaki krajowe i międzynarodowe, łączące poszczególne miejscowości i obszary kontynentu. Jak rozróżnić klasy szlaków rowerowych od siebie? Po malowaniu oznakowania. Trasy regionalne mają sylwetkę rowerzysty oraz odpowiedni numer, krajowe symbol samego roweru i czarną obwódkę znaku, natomiast szlaki europejskie są w kolorze zielonym i z nazwą ER.
Oczywiście w okolicach nie brakuje wypożyczalni i punktów serwisowych, w których fachowcy odpowiednio przygotują rower pod czekające go wyzwania.
Opinie