Szlaki tematyczne
- Szklarska Poręba
- Atrakcje
- Szlaki tematyczne
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Wycieczki w Szklarskiej Porębie wcale nie muszą wiązać się z wyjściem daleko w najwyższe w regionie góry. Samo miasto jest na tyle ciekawie, że w samym jego obrębie wytyczono kilka szlaków tematycznych, które łączą jego największe atrakcje i najbardziej interesujące z turystycznego widzenia zakamarki. Oczywiście szlaki krzyżują się ze sobą, jednak nie ma ciekawszego sposobu na poznanie lokalnej historii, przyrody i kultury, niż seria tematycznych wycieczek.
- Bodaj najmocniej promowany przez lokalne władze jest Magiczny Szlak Ducha Gór. Jego patronem jest Liczyrzepa, Karkonosz, Rzepiór - legendarne bóstwo, władca gór o wielu imionach i niezliczonych postaciach. Aktualnie najbardziej znany (i rozpowszechniany) jest wizerunek Ducha Gór utrwalony na mapie w 1561 r. przez Martina Helwiga (pomnik zgodny z tym wyobrażeniem stoi na Skwerze Radiowej Trójki). Trasa przebiega przez 33 punkty, a każdy z nich w jakiś sposób związany jest z szeroko rozumianą magią - legendami, siłami natury, zabawą itd. Zalecany wariant poznawania atrakcji na szlaku (m.in. Chybotek, Sowie Skały, kościół pw. Bożego Ciała, grób Karkonosza, Stara Chata Walońska czy lipa sądowa) rozłożony jest na 3 dni. Na przestrzeni kilku ostatnich sezonów, w okresie wakacyjnym miejscowy Referat Promocji Miasta organizował bezpłatne wycieczki z przewodnikiem wzdłuż Magicznego Szlaku Ducha Gór. Przy okazji za niewielką opłatą można było wziąć udział w grze terenowej, której ukończenie wiązało się z otrzymaniem interesującego gadżetu oraz wyjątkowej, ekskluzywnej pamiątki ze Szklarskiej Poręby. Istotne są tutaj głazy z tajemniczymi symbolami i płaskorzeźbami.
- Każdy kto interesuje się historią, nie może pominąć Szlaku Walońskiego im. Juliusza Naumowicza. Dzięki prężnie działającemu Sudeckiemu Bractwu Walońskiemu, każdy może poznać tradycje, obrzędy i techniki, których w średniowieczu używali poszukiwacze cennych kamieni szlachetnych, użytecznych minerałów i innych wartościowych skarbów Ziemi. Szlak ma dwie pętle - pierwsza liczy ok. 7 km (do przejścia w 3h) i ma 15 “stacji” przy których warto zatrzymać się na dłużej (np. Witriolejnia, wodospad Szklarki, Złoty Widok). Natomiast druga trasa liczy 12km i 13 ciekawych punktów (m.in. Leśna Huta, sztolnie pirytu, Żelazny Tygiel Waloński, Chata Izerska, Dom Carla i Gerharta Hauptmannów). Wycieczka może trwać ponad 4 godziny.
- W trakcie cokolwiek wyczerpujących wypraw przyda się odrobina dobrego humoru. Tutaj naprzeciw potrzebom wychodzi Duża Sztaudyngerowska Trasa Turystyczna, gwarantująca “wędrówkę z fraszką”. Wędrówkę długą, gdyż przez 14 charakterystycznych zakątków na obrzeżach Szklarskiej Poręby przechodzi się przez 7-10 godzin. W każdym z tych punktów (m.in. Stara Chata Walońska, Biała Dolina, Zakręt Śmierci, podejście pod Wysoki Kamień, wodospad Kamieńczyka) umieszczono krótką fraszkę Jana Sztaudyngera i krótką ciekawostkę o autorze. Sztaudynger był poetą wyjątkowo cenionym właśnie za krótkie, dowcipne formy.
Opinie
Dodaj opinię
Dodaj komentarz
Lokalizacja