Szlak Szklarska Poręba - Szrenica

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Szrenica to jeden z wielu szczytów górskich, znajdujących się nad Szklarską Porębą w zachodniej części Karkonoszy. Położona jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, a szlak wiodący na wierzchołek o wysokości 1362 m n.p.m. zajmuje około dwóch godzin. Ze szczytu rozpościera się przepiękny widok na Góry Izerskie, Czeskie Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Ponadto na górze można podziwiać unikalne skały granitowe, które wykształciły się tworząc wyjątkowe skupiska, nazwane: Końskimi Łbami, Trzema Świnkami i Twarożnikiem. Na Szrenicę wiedzie również wyciąg krzesełkowy, którym latem można wjechać na górę, aby podziwiać piękne widoki, zimą natomiast, aby zjechać jedną z kilku nartostrad.

Aby dotrzeć na Szrenicę, należy wyjść ze Szklarskiej Poręby od Rozdroża pod Kamieńczykiem. Czerwony szlak wiedzie pod stromą górkę, kamienistą ścieżką aż do Wodospadu Kamieńczyka. Z tarasu widokowego schroniska „Kamieńczyk” można podziwiać przepiękną 27-metrową kaskadę wodną oraz widok na Góry Izerskie ze szczytem Wysoki Kamień. Ponowną wędrówkę należy rozpocząć wychodzącą znad wodospadu brukowaną ścieżką pod górę. Nie jest zbyt łatwa, za to piękno lasu i orzeźwiające, górskie powietrze z pewnością pomogą w jej pokonaniu. Po około godzinnej wspinaczce na horyzoncie pojawia się Schronisko na Hali Szrenickiej. Można stamtąd podziwiać rozległą panoramę Gór Izerskich.

Ponad schroniskiem w lewo, zielony szlak kieruje na Końskie Łby i do górnej stacji wyciągu na Szrenicę. Ta trasa wiedzie przez wyjątkowe skały i piękne widoki na Szklarską Porębę. Końskie Łby położone są na wysokości 1240 m n.p.m. i liczą kilka metrów. Nazwę wzięły od swojego charakterystycznego kształtu, który każdy miłośnik Karkonoszy rozpozna bez problemu. Warto zatrzymać się przy tym miejscu, aby móc zachwycić się wyjątkowym krajobrazem i przyrodą. Trzeba również wiedzieć, że skałki te owiane są różnymi tajemniczymi legendami. Jedna z nich mówi o tym, że są to konie rycerzy rozbójników, którzy mieli być zamienieni w kamień za swoje złe uczynki i rozrzuceni po Karkonoszach. Tuż za Końskimi Łbami znajduje się bardzo dobrze widoczna górna stacja na Szrenicę. Aby wejść na szczyt, należy kierować się czarnym szlakiem, który zajmuje około 10 minut kamienistą ścieżką pod górkę. Od wejścia na zielony szlak za Schroniskiem na Hali Szrenickiej do wierzchołka Szrenicy droga zajmuje niecałe pół godziny.

Szlak ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę to jedna z najczęściej uczęszczanych tras przez miłośników Gór Izerskich i Karkonoszy. Począwszy od Wodospadu Kamieńczyka, przez urokliwe trakty i leśne polany, skończywszy na Hali Szrenickiej i Końskich Łbach, wycieczka ta jest naprawdę bogata w piękne krajobrazy i niesamowite okazy natury. Przyjeżdżając do Szklarskiej Poręby, warto wybrać się w tę trasę, aby poznać wyjątkowe oblicze zachodniej części Karkonoszy.

Galeria

Opinie

Anonim
25.03.2024 18:11

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja