Szlak Szklarska - Poręba Śnieżne Kotły

  • Adres Śnieżne Kotły
    58-580 Szklarska Poręba
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Śnieżne Kotły to jedne z najpiękniejszych i z pewnością największych kotłów polodowcowych w całych Karkonoszach. Wielki Kocioł liczy ponad 200 metrów wysokości i wraz ze Śnieżką tworzy niepowtarzalną panoramę charakterystyczną dla tych terenów. Dna kotłów położone są na 1170 i 1240 m n.p.m., dlatego rozpościera się z nich naprawdę przepiękny krajobraz na Pogórze Karkonoskie i Kotlinę Jeleniogórską.

Na wędrówkę ze Szklarskiej Poręby warto dobrze się przygotować. Trasa z centrum miasta liczy aż 8 km, więc należy poświęcić na tę wyprawę około 3 godzin. Z rozwidlenia ulic Sikorskiego i Jedności Narodowej należy kierować się żółtym szlakiem, do Muzeum Mineralogicznego, a stamtąd leśną drogą przy malowniczym Złotym Potoku w stronę Czeskiej Ścieżki, oznakowanej kolorem niebieskim. Trasa ta prowadzi od Wodospadu Szklarki aż do Schroniska pod Łabskim Szczytem. Przyroda na tym odcinku jest szczególnie zachwycająca, a górski klimat staje się coraz bardziej orzeźwiający.

Po dość stromym fragmencie szlaku na Śnieżne Kotły, zza drzew wyłania się leśna polana, z której rozciąga się niesamowity krajobraz. Bardzo dobrze widoczny główny grzbiet Karkonoszy robi naprawdę duże wrażenie. Nieopodal dostrzec można Schronisko Pod Łabskim Szczytem. Stamtąd należy wejść na kamienną ścieżkę, która jest dosyć trudna do przejścia i kierować się w stronę Schroniska Pod Łabskim Szczytem. Ten odcinek jest z pewnością najtrudniejszy na całej trasie. Wzdłuż Szrenickiego Potoku przez kilkaset metrów ciągnie się bardzo stromy szlak. Po przejściu mostka nad strumykiem podejście staje się bardziej łagodne i szlakiem żółtym doprowadza do pięknie wyłaniających się zza horyzontu Kukułczych Skał. Od tego miejsca już tylko 10 minut dzieli nas od schroniska, w którym warto zatrzymać się, aby nabrać sił przed dalszą wędrówką.

Podążając nadal żółtym szlakiem, który prowadzi przez halę nad schroniskiem, zza zakrętu wyłania się skrzyżowanie ze Ścieżką nad Reglami. Skręcając w prawo, można dojść do Mokrej Przełęczy, a następnie na Halę Szrenicką. Natomiast do Rezerwatu Śnieżnych Kotłów wiedzie droga na lewo, która prowadzi przez zbocze Łabskiego Szczytu i zajmuje około pół godziny. Wędrówka wśród rumowisk skalnych robi bardzo duże wrażenie, a widok na długi wierzchołek Szrenicy dopełnia piękną panoramę.

U kresu wycieczki ścieżka prowadzi do płaskiego fragmentu grzbietu i przecina się z czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim. Podążając nim, dotrze się do budynku stacji przekaźnikowej, obok którego znajduje się Czarcia Ambona. To granitowe skupisko skalne, które mierzy kilka metrów i od wielu lat pełni rolę popularnego punktu widokowego. Można dostrzec stamtąd bardzo piękną panoramę Pogórza Karkonoskiego. Z tego miejsca szlak prowadzi przez krawędź Wielkiego Śnieżnego Kotła i odsłania niesamowite widoki Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.

Z powrotem można zejść tą samą trasą albo wybrać jeden z kilku alternatywnych wariantów. Niezależnie od tego, jaki kierunek się wybierze, górskie powietrze, wyjątkowy klimat, dzika przyroda i zapierające dech krajobrazy z pewnością będą zachwycać tak samo. Wyprawa na Śnieżne Kotły nie należy do najłatwiejszych, lecz będąc w Szklarskiej Porębie warto pokonać tę trasę, aby móc w pełni docenić piękno Karkonoszy.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia