Śnieżka w Karpaczu

  • Adres Śnieżka
    58-540 Karpacz
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Śnieżka zwana niegdyś "Górą Olbrzymią" od wieków przyciąga uwagę turystów swoją sylwetką i bardzo często zmieniającymi się warunkami pogodowymi.

Jest najwyższym szczytem Karkonoszy i tym samym Sudetów (1602 lub 1603 m n.p.m. - w zależności od pomiaru). Jej skalny stożek składa się przede wszystkim ze skał metamorficznych - hornfelsów. Od zachodniej strony natomiast, w swojej podstawie, z granitu. Główny grzbiet Śnieżki tworzy granit. Najbardziej niedostępne dla wędrowców jest południowe zbocze góry, pocięte głębokimi źlebami. Wbrew krążącym opiniom, Śnieżka nie jest wygasłym wulkanem.

Klimat na Śnieżce

Na najwyższym szczycie Karkonoszy panuje specyficzny klimat, podobny do tego za kołem podbiegunowym. To właśnie spowodowało, że na niższych wysokościach ukształtowała się tutaj unikalna dla tej szerokości geograficznej - roślinność alpejska. Średnia roczna temperatura na Śnieżce wynosi nieco ponad 0°C, w najcieplejszym miesiącu zaś - 10.6°C. Pokrywa śnieżna w zimie zalega tu zwykle od października do maja. Wieją tu wiatry o dużych prędkościach (50-80 m/s) i występują nagłe zmiany ciśnień, jak również zjawiska szczególne: opady z mgły, szadzi czy Ognie św. Elma.

Historia schroniska

Pierwsze schronisko dla turystów powstało tu w 1850 r., a prywatnym hobby właściciela były obserwacje wschodów i zachodów słońca, co do dziś jest wielką atrakcją dla turystów

Śmiała i oryginalna sylwetka budynku mieszczącego kiedyś schronisko (w obecnym czasie turyści nie mają możliwości nocowania na Śnieżce) to obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, przypominające "latające talerze". Jest ono dziś popularnym symbolem regionu. W równych rzędach okien, na ścianach trzech budynków migocą refleksy o stalowym kolorycie. Obecnie turyści za niewielka opłatą mogą zwiedzać obserwatorium, gdzie oglądać można ekspozycje urządzeń meteorologicznych i uczestniczyć w prezentacji obiektu "w działaniu", a z najwyższego tarasu podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy - przy widoczności przekraczającej 100 km. Z samego szczytu bezpośrednio widoczne są Sudety Wschodnie i Rudawy, a w nocy na podstawie rozległych łun zlokalizować można aglomeracje Wrocławia, Pragi i Drezna.

Wzdłuż Śnieżki przebiega granica państwa i połowa góry należy do Czechów. Od strony czeskiej na sam szczyt wjeżdża wyciąg. Po stronie polskiej, tuż przy granicy stoi kaplica św. Wawrzyńca. Jest to miejsce pielgrzymek turystów z całego świata.

Pierwsze wejścia na Śnieżkę

Pierwsze udokumentowane wejście na Śnieżkę miało miejsce już w 1465 roku. Do ciekawostek należy historia jednego z pierwszych pomiarów wysokości Śnieżki. Miał on miejsce w drugiej połowie XVI wieku. Wyliczono wówczas, że szczyt wznosi się na wysokość 5500 stóp (ponad 2000 m). Błędny pomiar nie przeszkodził w uznawaniu Śnieżki za jeden z najwyższych szczytów Europy, co dało jej rozgłos. W 1897 roku, z urzędu pocztowego na Śnieżce, wysłano 12 tysięcy pocztówek. Z kolei w 1900 roku, dziennie sprzedawano tu do 1500 kart pocztowych. Liczby te świadczą o niezwykłej popularności "królowej Sudetów" oraz o rozmiarach panującego tu ruchu turystycznego.

Kolejka na Śnieżkę

Ku zdziwieniu wielu osób, na sam szczyt nie wjeżdża kolejka z Polski. Na Śnieżkę kolejka możesz dostać się z czeskiego Pecu. Po polskiej stronie, górna stacja kolejki linowej Zbyszek znajduje się na Kopie. Do Śnieżki to niecała godzinka drogi. 

Dzisiejsze szlaki na Śnieżkę

Obecnie szczyt można osiągnąć na dwa sposoby. Po pierwsze, czerwonym szlakiem z Równi pod Śnieżką. Jest to trudny szlak, prowadzący stromo, zakosami po skalistym podłożu. 

Inną, łatwiejszą trasą, jest okrężna Droga Jubileuszowa, stanowiąca drogę dojazdową (dla "obsługi" Śnieżki) na szczyt.

Zimą Droga Jubileuszowa jest zamykana, ze względu na zagrożenie lawinowe. 

Nasze opisy szlaków na Śnieżę znajdziesz w osobnych artykułach:


Mini przewodnik

Nie tylko najwyższy (1602 m n.p.m.),ale i najbardziej charakterystyczny szczyt Karkonoszy. Swoją cegiełkę do budowy sławy i chwały tego polsko-czeskiego szczytu dołożyły także kaplica św. Wawrzyńca oraz obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Po wdrapaniu na szczyt, zdecydowanie największe wrażenie robią jednak przyroda oraz zapierające dech w piersi panoramy.

Galeria

Opinie

Edyta
Edyta
10.09.2015 22:46

Ewa
Ewa
31.08.2015 13:22

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (4)
EwaEwa
31.08.2015 13:20

Śnieżka w Karpaczu - piękne i urokliwe miejsce. Ostatnio trasa na Śnieżkę została odnowiona i łatwiej jest się poruszać osobom starszym czy dzieciom. A wycieczka na Śnieżkę może być dla dzieci świetną zabawą i nauką.

EdytaEdyta
10.09.2015 22:58

Cel: pójście do totalizatora. Marzenie: wygrana w Lotka. Jednym z waszych celów na najbliższy czas może być Śnieżka w Karkonoszach, a marzeniem zdobycie szczytu. To drugie ma większe szanse na spełnienie ;)

Anonim
24.07.2019 08:48

No na Śnieżkę to dawno nie wchodziłam, ciąża i narodziny syna trochę mnie powstrzymały, ale młody kończy w tym roku 3 lata więc myślę, że można go już zaprawiać w górskich bojach i zabrać na szczyt. Być może na pierwszy raz wyciąg na Kopę i stamtąd spacer na Śnieżkę będzie lepszym pomysłem.

Anonim
30.01.2024 19:46

zastanów się na swoim pomysłem. Chyba nie wiesz o czym piszesz. Spacer na Śnieżkę z maluchem?

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia