Schronisko Wysoki Kamień

W Górach Izerskich, w malowniczej okolicy znajduje się duże wzniesienie zwane Wysokim Kamieniem, osiągające wysokość 1058 m n.p.m. i stanowiące doskonały punkt widokowy i atrakcyjny cel wyprawy. Na szczycie znajdują się skały narzutowe i schronisko o tej samej nazwie - Wysoki Kamień.

WAŻNE - prywatne schronisko od dłuższego czasu pozostaje w budowie. Zgodnie z informacjami z oficjalnej witryny (stan na marzec 2018), na Wysokim Kamieniu turyści nie mogą jeszcze liczyć na nocleg. W schronisku na wędrowców czekają bufet i sklepik z pamiątkami. Jednak pojawienie się miejsc noclegowych to tylko kwestia czasu.

Każdy, kto zdobędzie szczyt Wysokiego Kamienia, może delektować się wspaniałą panoramą Gór Izerskich, Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy, Rudawy Janowickiej i Pogórza Kaczawskiego. Na gór(k)ę, najwygodniej jest dostać się z centrum Szklarskiej, podążając szlakiem czerwonym (1,5 h) lub z Zakrętu Śmierci szlakiem żółtym (45 minut).

Pierwsze schronisko górskie w tym miejscu stało jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku - w 1837 Schaffgotschowie ze Świeradowa-Zdroju polecili wybudować drewniany budynek dla turystów. Bliźniaczo podobny do tego, który wzniesiono na Śnieżnych Kotłach. Swego czasu Wysoki Kamień odwiedził sam Fryderyk Wilhelm IV, panujący król Prus. Dla jeszcze większego uatrakcyjnienia tego zakątka Izerów, w 1875 w sąsiedztwie schroniska wybudowano wieżę widokową.

Niestety w 1882 schronisko całkowicie spłonęło, a na Wysokim Kamieniu zaczął się czas kolejnych modernizacji, zniszczeń i ponownego odbudowywania. W 1996 r. rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby nabyła w przetargu zdewastowany teren wokół górskiego szczytu. Wkrótce ruszyły pierwsze prace porządkowe i żmudna budowa nowego schroniska Wysoki Kamień.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 18.08.2021 14:46

sfavsfvsdv

Dodaj komentarz