Parafia Bożego Ciała

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Parafia Bożego Ciała to najstarsza katolicka wspólnota na terenie Szklarskiej Poręby, według części przekazów ustanowiona w 1490 roku przez samego papieża - Innocentego VIII. Dzisiejszy kościół parafialny wybudował hrabia Ludwik Schaffgotsch. Arystokrata spełnił tym samym śluby, które złożył w intencji narodzin pierwszego potomka. Świątynię Bożego Ciała stawiano w latach 1884-86, drugiemu kościołowi z tego czasu patronuje dziś św. Maksymilian Maria Kolbe.

Przybytek utrzymano w stylu neoromańskim. Głównym budulcem są granitowe kamienie. Wokół świątyni wybudowano drewniane kapliczki, tworzące kolejne stacje drogi krzyżowej. Bodaj najcenniejszym elementem kościoła są obrazy pędzla Wlastimila Hofmana - miejscowego artysty, tworzącego przede wszystkim w I połowie XX wieku. Nad ołtarz główny trafił “Chrystus z Eucharystią”, na którym malarz sportretował Jezusa na tle Szrenicy. Godne uwagi jest też dzieło “Matka Boża Nieustającej Pomocy”, które swego czasu poświęcił sam biskup Rzymu Pius X.

Parafia Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie posiada dwie świątynie filialne. Obie mieszczą się przy ulicy Piastowskiej. Barokowy kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, ukończony w 1786r. przez wspólnotę protestancką, wyróżnia się pozostającym w świetnym stanie, XVIII-wiecznym żyrandolem z kryształu.

Natomiast kościół Matki Bożej Różańcowej z 1650r. to najstarsza zachowana katolicka świątynia w całej miejscowości. Pierwotnie była to jedynie niewielka, drewniana kaplica, ale na przestrzeni dziejów wielokrotnie ją rozbudowywano i modernizowano. W miejscu, w którym dziś stoi kościół, mieściła się pierwsza siedziba parafii Bożego Ciała.

Mini przewodnik

Wspólnota założona prawdopodobnie w 1490 r., jednak jej główny kościół powstał w 1886 r. Świątynia Bożego Ciała wyróżnia się obrazami namalowanymi przez Wlastimila Hofmana. Przy ul. Piastowskiej mieszczą się 2 kolejne kościoły: barokowy pw. Niepokalanego Serca NMP oraz cmentarny Matki Bożej Różańcowej - najstarszy w mieście, wybudowany w miejscu założenia parafii.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja