Pałac w Wojanowie-Bobrowie

Wśród zachwycających, odrestaurowanych obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów zdarzają się również takie, które ząb czasu nadszarpnął nieco mocniej, a one nie doczekały się w porę remontu i popadają w ruinę. Jedną z takich budowli jest właśnie znajdujący się obecnie w rękach prywatnych Pałac w Wojanowie-Bobrowie, którego stan jak na chwilę obecną jest niezbyt dobry.

Niegdyś, był to zamek warowny, który wzniesiono w połowie XV wieku. W XVI wieku dobudowano do niego jeszcze niewielką warownię i wieżę rycerską. W latach 1880-1922 twierdza ta należała do majątku rodu von Decker, który to w roku 1894 zarządził przebudowę budowli na styl neorenesansowy, zgodnie z projektem stworzonym przez wynajętego architekta z Berlina - Paula Roetgera.

Zamek mieści się przy samej rzece Bóbr, na skarpie i mimo zniszczeń, jego kształt wciąż wzbudza podziw spacerowiczów i kajakarzy.

Pałacyk ma trzy kondygnacje. Jego bryła jest zróżnicowana, niejednolita i wyposażona w liczne zdobienia charakterystyczne dla epoki renesansu francuskiego. Obok budowli mieszczą się równie charakterystyczne zabudowania folwarczne, ułożone na kształt podkowy.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Czas nie potraktował łaskawie bobrowskiego pałacu - aktualnie, w prywatnych rękach, powoli odzyskuje godny wygląd. Wystarczy użyć nieco wyobraźni, by ujrzeć jak wspaniale prezentował się w latach świetności. Zameczek powstał w połowie XV wieku, jako siedziba mieszkalna i mała warownia. Po kolejnych przeróbkach, w XIXw. zyskał neorenesansowy sznyt.

Linki do wpisów na blogach poruszających temat Pałacu w Wojanowie-Bobrowie:

Komentarze (1)

Anonim 7.06.2019 08:42

Wielka szkoda, że Pałac w Wojanowie tak stoi i niszczeje. Można by było z tego zrobić niezłe miejsce.

Dodaj komentarz