Pałac w Wojanowie-Bobrowie

Wśród zachwycających, odrestaurowanych obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów zdarzają się również takie, które ząb czasu nadszarpnął nieco mocniej, a one nie doczekały się w porę remontu i popadają w ruinę. Jedną z takich budowli jest właśnie znajdujący się obecnie w rękach prywatnych Pałac w Wojanowie-Bobrowie, którego stan jak na chwilę obecną jest niezbyt dobry.

Niegdyś, był to zamek warowny, który wzniesiono w połowie XV wieku. W XVI wieku dobudowano do niego jeszcze niewielką warownię i wieżę rycerską. W latach 1880-1922 twierdza ta należała do majątku rodu von Decker, który to w roku 1894 zarządził przebudowę budowli na styl neorenesansowy, zgodnie z projektem stworzonym przez wynajętego architekta z Berlina - Paula Roetgera.

Zamek mieści się przy samej rzece Bóbr, na skarpie i mimo zniszczeń, jego kształt wciąż wzbudza podziw spacerowiczów i kajakarzy.

Pałacyk ma trzy kondygnacje. Jego bryła jest zróżnicowana, niejednolita i wyposażona w liczne zdobienia charakterystyczne dla epoki renesansu francuskiego. Obok budowli mieszczą się równie charakterystyczne zabudowania folwarczne, ułożone na kształt podkowy.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (3)

Anonim 7.06.2019 08:42

Wielka szkoda, że Pałac w Wojanowie tak stoi i niszczeje. Można by było z tego zrobić niezłe miejsce.

Anonim 29.08.2021 21:32

Nie niszczeje, ale trwa odbudowa.

Anonim 29.08.2021 21:33

Niestety z powodu tak poważnych zniszczeń, jest to proces długotrwały.

Dodaj komentarz