Pałac w Sobieszowie

W centrum Sobieszowa (jednej z dzielnic Jeleniej Góry), na skarpie, przy drodze do Piechowic i przy skrzyżowaniu ulic Karkonoskiej i Cieplickiej, mieści się Pałac, zbudowany w latach 1705-1712, na zlecenie rodziny Schaffgotschów, a dokładniej Antona von Schaffgotscha. Za projekt budowli odpowiedzialny był Eliasz Scholz. Bodźcem do wzniesienia pałacu w Sobieszowie był pożar, jaki wybuchł w ówczesnej siedzibie Schaffgotschów - Zamku Chojnik, w 1675 roku.

Schaffgotschowie jednak, po przeprowadzce do nowo wybudowanej rezydencji w Sobieszowie, nie zabawili w niej długo, bowiem już pod koniec XVII wieku, przenieśli się do renesansowego pałacu w Cieplicach, czyniąc z sobieszowskiego Pałacu typowo letnią posiadłość, a następnie przekazując ją zarządcy dóbr i sądowi ziemskiemu.

Pałac, od początku miał formę barokowej rezydencji, trzykondygnacyjnej, zbudowanej na planie prostokąta, zwieńczonej czterospadowym dachem. Budowlę otacza szeroki dziedziniec i zabudowania dawnego folwarku, pochodzące z XVIII i XIX wieku. Po 1945 roku, wnętrza nieco przebudowano.

Do 2012 roku, w Pałacu należącym niegdyś do szlacheckiego rodu, mieścił się (całkiem przewrotnie) Zespół Szkół Rolniczych, po czym w 2013 roku, budynek przeszedł w ręce Karkonoskiego Parku Narodowego, który planuje w najbliższych latach, otworzyć w tym miejscu nowoczesne centrum edukacyjne.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 23.05.2019 11:15

Sobieszów odwiedziłem przy okazji chęci wdrapania się na Zamek Chojnik. Pałac Schaffgotschów wyskoczył mi po drodze i bardzo się z tego ciesze. Piękna budowla z ciekawą historią.

Dodaj komentarz