Pałac Staniszów

„Jak malowany”, „wyjęty z obrazka” wydaje się Pałac Staniszów w Staniszowie, położonym pośród Wzgórz Łomnickich, 8 km na południe od Jeleniej Góry. Nic dziwnego, że stanowi jeden z elementów kompleksu „Dolina Pałaców i Ogrodów” obejmującego najcenniejsze zabytki architektury zamkowej i pałacowej oraz sztuki ogrodniczej okolic Jeleniej Góry.

Konserwatorzy zabiegają o wpisanie owego kompleksu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wszak na przestrzeni ok. 100 km² takich zamieszkiwanych w przeszłości przez przedstawicieli królewskich familii i arystokratów, m.in. Habsburgowów, Hohenzollernów, Czartoryskich, Radziwiłłów, znajduje się aż 30. Pałac w Staniszowie wraz przylegającym do niego parkiem niewątpliwie jest pośród nich jednym z piękniejszych.

Dzisiaj w pałacu znajduje się stylowy hotel, w którym prowadzona jest także działalność kulturalno-artystyczna. Od 2003 r. funkcjonuje tam Galeria Pałac Staniszów, w jakiej wystawiane są prace plastyczne najlepszych artystów plastyków regionu. W 2005 r. powstała w pałacu Fundacja Forum Staniszów, której celem jest „promowanie kultury i sztuki, ochrona zabytków, animacja przedsięwzięć kulturalno-artystycznych, stworzenie miejsca spotkań i platformy dla twórczej wymiany myśli i działań artystycznych”. Fundacja organizuje w Staniszowie koncerty Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry, Międzynarodowe Warsztaty Operowe, występy wokalisty i kompozytora Józefa Skrzeka, spotkania z Andrzejem Szymalskim – poetą i kompozytorem ze Świeradowa Zdroju, występy współpracującej z nim śpiewaczki Josefy de Andres Galvan i wiele innych imprez czyniących z niewielkiej wsi przysiółek wysokiej kultury.

W pałacu od 10 lat swoją siedzibę ma także Klub Rotariański, zgodnie z oficjalnym credo „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” zrzeszający przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów, którzy zajmują się działalnością humanitarną oraz promują wysokie normy etyczne. Klub znany jest przede wszystkim z przeprowadzonej w 2003 r., wspólnie z władzami miasta i Jeleniogórskimi Zakładami Optycznymi akcji „Ratujmy wzrok dzieciom”, dzięki której zbadano wzrok 11000 dzieci.

Goście Staniszowa, którzy nie zatrzymują się w pałacu i z różnych powodów nie mogą, bądź nie mają chęci uczestniczyć w odbywających się tam koncertach czy spotkaniach, przyjemność odnajdą w przechadzce przez okalający rezydencję park. Składa się on z 2 niewielkich, przylegających do niej ogrodów ozdobnych, parku angielskiego, rozciągającego się po jej południowej i wschodniej stronie oraz rozległego parku leśnego. Występuje tu wiele rzadkich (poza parkami w naszej szerokości geograficznej) gatunków drzew i krzewów, takich jak klon palmowy, daglezja zielona, dąb czerwony czy choina kanadyjska.

Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Edyta Edyta
1.01.1970 01:00

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (2)

Edyta Edyta 8.09.2015 22:34

Pałac Staniszów to piękne miejsce niedaleko Karpacza, zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. Jako ciekawostkę dodam, że kompleksy i pokoje hotelowe są nazwane kolorami, żywiołami czy znakami zodiaku.

Anonim 18.06.2019 08:39

Byłam w Pałacu Staniszów przy okazji wesela znajomych,. faktycznie mega miejsce. Ogród i wygląd zewnętrzny zachwycają tak samo jak i pokoje.

Dodaj komentarz