Kościół pw. Św. Maksymiliana

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Świątynia wzniesiona z granitu i piaskowca w 1889 roku, nieopodal Kruczych Skał. Budowę przybytku ufundował hrabia Ludwik Schaffgotsch - miała być to forma podzięki za narodziny pierworodnego syna, podobnie jak kościoła pw. Bożego Ciała.

Według pierwszych zamierzeń kościół miał służyć potrzebom katolickiej wspólnoty, jednak zdecydowanie bardziej praktyczne okazało się przekazanie go w ręce protestantów. Po 1945r. zaczął się exodus większości ewangelików na zachód, a świątynia opustoszała. Trafiała pod opiekę różnych grup wyznaniowych (m.in. mariawitów, adwentystów Dnia Siódmego czy metodystów),aż w sierpniu 1983r. erygowano katolicką parafię Maksymiliana Marii Kolbego.

Z oryginalnego wyposażenia kościoła nie ostało się właściwie nic. Lata po zakończeniu II Wojny Światowej wiązały się plądrowaniem świątyni i jej dewastowaniem. Według późniejszych raportów, z przybytku zniknęły m.in. ołtarze, witraże, dzwony, organy, obrazy… Zniszczeniu uległy chór i prezbiterium, zabrano również zdeponowane w drewnianej wieży archiwalne dokumenty i parafialne pamiątki. Niektóre braki udało się uzupełnić późniejszymi remontami.

Mini przewodnik

Kościół o burzliwej przeszłości, o której świadczy głównie jego historia - większość dekoracji i wyposażenia skradziono po 1945 r. Świątynię wybudowano na polecenie Ludwika Schaffgotscha w 1889 r., a przez lata rezydowało w nim wiele różnych wspólnot. Święty M.M. Kolbe został patronem kościoła w 1983 r., kiedy odprawiono tutaj pierwszą mszę w obrządku katolickim.

Blogi

Linki do stron poruszających temat Kościoła pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szklarskiej Porębie.

  • U Danusi i Radka kolejny wpis o Szklarskiej Porębie- zajrzyjcie koniecznie! podrozedanusiiradka.blogspot.com

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja