Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów, rozciągające się na przestrzeni ok. 70 km - od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie. Szerokość pasma waha się od 8 do 20 km. Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km², czyli niespełna 30%. Granica polsko-czeska przebiega górnym grzbietem Karkonoszy. Najwyższym szczytem naszych gór jest Śnieżka (1602 m n.p.m.).

Graniczą z Kotliną Jeleniogórską (od północy), z Rudawami Janowickimi przez Przełęcz Kowarską (od północnego wschodu), z Kotliną Kamiennogórską poprzez wzgórza Bramy Lubawskiej (od wschodu), z Górami Kruczymi poprzez Przełęcz Lubawską (od południowego wschodu), z Podgórzem Karkonoskim od południa, a z Górami Izerskimi przez Przełęcz Szklarską (od zachodu).

Charakterystycznym elementem krajobrazu Karkonoszy są malownicze formy skalne. Wytrwały piechur odnajdzie co najmniej 150 grup skalnych i pojedynczych skałek o osobliwych kształtach, różnej wielkości i wysokości sięgającej do 25 m (np. Pielgrzymy). Ze względu na finezyjne, fantastyczne wręcz kształty i związane z tym legendy, skałki noszą osobliwe nazwy: Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Kukułcze Skały, Końskie Łby, Borówczane Łby, KotkiSłonecznik.

Następstwem zlodowacenia górskiego, które miało miejsce w plejstocenie, na północnym stoku Karkonoszy powstało 6 kotłów lodowcowych. Dzięki temu po polskiej stronie możemy dziś podziwiać: bliźniacze

Śnieżne Kotły, Kotły Małego i Wielkiego Stawu, Czarny Kocioł Jagniątkowski i Kocioł Łomniczki.

Potoki Karkonoszy tworzą zjawiskowo piękne wodospady: m. in. Kamieńczyka, Szklarki, Wrzosówki i Łomniczki.

Dzięki unikatowemu krajobrazowi oraz bogactwu flory i fauny Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Przez Karkonosze przebiegają 4 główne szlaki:

Główny Szlak Sudecki, Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej, Ścieżka nad Reglami oraz szlak od Wysokiego Kamienia, przez Zakręt Śmierci, Piechowice, Przesiekę, Borowice, Karpacz Górny do Słonecznika.

Turystom nie pozostaje nic innego, jak wybrać się w Karkonosze i na własne oczy przekonać się, jak piękne są to góry.

Karkonosze na starych widokówkach - karkonoszepocztowki

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Niezaprzeczalnie piękne i urodziwe, o każdej porze roku. Najwyższe pasmo w całych Sudetach, z koroną w postaci wysokiej na 1603 m n.p.m. Śnieżki. Karkonosze mają łączną powierzchnię ok. 650 km², z czego 70% należy do Czech. Zadziwiające formy skalne, malownicze wodospady, bogactwo i zróżnicowanie gatunków przyrody ożywionej - to tylko część zalet tych gór.

Komentarze (1)
Anonim 3.06.2019 08:51

Jak to mówią "Karkonosze w serce nosze". Kocham chodzić po górach, jestem typowym "górołazem" i Karkonosze to moje miejsce na ziemi.

Dodaj komentarz