Kajakarstwo górskie

Przepływająca przez Szklarską Porębę rzeka Kamienna jest w stanie zapewnić bardzo dobre warunki dla miłośników kajakarstwa górskiego - zwłaszcza w czasie roztopów po szczególnie obfitych w śnieg zimach. Nurt posiada na tyle ciekawą charakterystykę, że od już 1984 roku organizowane są na niej Mistrzostwa Polski w kajakarstwie górskim - oczywiście na torach naturalnych.

W górnym odcinku Kamiennej wyróżnia się 5 atrakcyjnych fragmentów. Ich trudność oceniana jest w 7-stopniowej skali WW, oczywiście w dużej mierze zależy od aktualnego stanu rzeki. Są to:

  • Górna Kamienna. ok. 7 km, WW 2-5,
  • Motocross. 200m, WW 4-5,
  • Zajezdnia PKS - Ujście Szklarki. 2,8km, WW 4-4+,
  • Ujście Szklarki - Sabałowy Odwój. 800m, WW 3-4,
  • Dolna Kamienna. 1,5km, WW 3-4.

System oceniania rzek White Water zaczyna się od jeden 1 (łatwo), a granica spływalności przez zaawansowanych to 6. X oznacza odcinki niemożliwe do pokonania. Jak zatem widać, Kamienna lepiej służy doświadczonym kajakarzom górskim niż początkującym.Tradycyjnie eliminacje MP odbywają się na IV z wymienionych odcinków. Szczególnej uwagi wymaga pokonanie “Rynny” (skalne koryto) oraz “Płyty” (próg, na którym rzeka tworzy fale). W okolicach mostu trzeba uważać, żeby nie zaklinować się między leżącymi płytko kamieniami.

Jeśli poziom wody jest wystarczająco wysoki, finały zawodów organizowane są wyżej - od zajezdni autobusowej PKS do Muzeum Energetyki. Tutaj wyjątkowo wymagające są odwój na “Kiblu” i sztuczny próg przy “Bucie Kazika”.

Za organizację większości spływów, zawodów sportowych i kajakowych kursów na Kamiennej w Szklarskiej Porębie odpowiadają Akademicki Klub Turystyki Kajakowej Bystrze oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz