Izerska Astrościeżka

Niewiele jest miejsc, gdzie po zmierzchu można bez przeszkód popatrzeć w niebo i podziwiać odległe gwiazdy. Okolice Stacji Turystycznej Orle w Izerach są jednym z takich zakątków. Przy okazji górskich wypraw - czy to pieszych, czy rowerowych, czy narciarskich, czy jeszcze innych - podążając Astrościeżką warto poszerzyć nieco swoją wiedzę o niezmierzonym kosmosie i naszym Układzie Słonecznym.

Góry Izerskie położone są na tyle daleko od rozświetlonych miast, że w bezchmurną noc gołym okiem można obserwować nawet 2000 gwiazd - są dostrzegalne nawet tuż nad linią horyzontu. Symbolizujący Słońce granitowy gnomon stoi na polanie przy wspominanym wyżej schronisku. Astrościeżka ma w sumie ok. 11,2 kilometra, suma wzniesień i zejść do pokonania to blisko 350 m. Głazy odpowiadające kolejnym planetom i planetom karłowatym okrążającym naszą gwiazdę znajdują się m.in. na Kobylej Łące, przy Chatce Górzystów czy w rejonie Stogu Izerskiego. Model Układu Słonecznego (łącznie 14 ciał niebieskich) przygotowano w skali 1:1 000 000 000.

W rejonie regularnie organizowane są także imprezy popularnonaukowe o tematyce astronomicznej. Projekt Astrościeżki powstał w ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. Część naukowców uważa, że intensywne korzystanie ze sztucznych źródeł świata czyni w przyrodzie spustoszenie porównywalne do chemicznego zanieczyszczenia powietrza, wody czy gleby.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz