Historyczne drogowskazy
- Szklarska Poręba
- Atrakcje
- Historyczne drogowskazy

Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Nawiązanie do lokalnej tradycji, polsko-czesko-niemieckich korzeni miejscowości i swego czasu jednej z jej wizytówek. W zdecydowanej większości miast, drogowskazy wiodące do najważniejszych punktów to pozbawione wyrazu tablice. Od 2013 r. Szklarska Poręba ponownie może się poszczycić stylowymi, drewnianymi perełkami małej architektury.
Drogowskazy wystrugała Ewa Jonas-Wojtowicz. Formą i nieco dowcipną stylistyką mają przypominać prace Helmuta Benny, który przed II Wojną Światową zadbał o to, by nikt nie zgubił się w Szklarskiej Porębie. Niemiec, urodzony w czeskim Harrachovie, swoje kierunkowskazy wykonał pomiędzy 1925 a 1930 rokiem.
Do końca 2016 roku w samym mieście i jego okolicach stało 14 charakterystycznych słupów informacyjnych, które pokazują drogę do najważniejszych miejsc w regionie. Znajdują się w następujących punktach:
- Szklarska Poręba Górna - dworzec PKP
- centrum Harrachova
- ul. Jedności Narodowej - skwer Małgosia
- dworzec kolejowy Szklarska Poręba - Jakuszyce
- Skwer Radiowej Trójki
- ul. Kilińskiego - Muzeum Mineralogiczne
- skwer przy ul. Turystycznej
- Stacja Turystyczna Orle
- Szrenica - dolna stacja kolejki linowej
- Zakręt Śmierci
- Szklarska Poręba Średnia - dworzec PKP
- Szrenica - szczyt
- ul. Piastowska - Szklarska Poręba Dolna
- parking - Wodospad Szklarki
Wprawdzie powstały w 2013 r., ale ich głównym zadaniem - poza wskazaniem kierunku do najciekawszych zakątków w Szklarskiej Porębie i regionie - jest kontynuowanie lokalnej tradycji z III dekady XX w. Drewniane, nierzadko żartobliwe w formie drogowskazy jako pierwszy wykonał dla miasta Helmut Benna. 14 prac Ewy Jonas-Wojtowicz to stylowy powrót do przeszłości.
Opinie