Góry Izerskie

Góry Izerskie, niezbyt wysokie, o łagodnych wierzchowinach to najbardziej na zachód wysunięte pasmo Sudetów. Na zachodzie granicą Gór Izerskich jest Brama Żydowska, natomiast od południowego zachodu - Nysa Łużycka.

Wzniesienia te tworzą granity otoczone skałami. Są starym i silnie zdegradowanym masywem. W polskiej części Gór Izerskich leżą dwa pasma: Grzbiet Kamienicki i Wysoki Grzbiet.

Góry Izerskie otoczone są przez następujące miejscowości po stronie polskiej: Szklarską Porębę i jej dzielnicę Jakuszyce oraz Świeradów-Zdrój, a po stronie czeskiej: Nové Město pod Smrkem, Frýdlant, Liberec, Jablonec nad Nysą, Desná, Tanvald i Hejnice.

Po polskiej stronie Gór Izerskich znajduje się 5 chętnie odwiedzanych przez wędrowców schronisk górskich:

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Najdalej na zachód wysunięte pasmo Sudetów. Góry Izerskie wypiętrzyły się “nieco” wcześniej od większości pozostałych sudeckich masywów, dlatego też wierzchołki tutejszych szczytów są zdecydowanie niższe i bardziej spłaszczone. Granicę pasma wyznaczają m.in. Nysa Łużycka czy Brama Żydowska. W polskiej części Gór Izerskich turyści mogą skorzystać z 5 schronisk.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz